| mada00madalyna a întrebat:

De la ce se pot face tumorile cerebrale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Tumorile cerebrale sunt mase de celule maligne care pot creste in creier sau pe invelisurile acestuia. Sunt in general impartite in doua categorii:

1) tumori primare ale creierului, care se dezvolta chiar din celulele creierului si a caror cauza este necunoscuta;

2) metastaze cerebrale care ajung sa se devolte in creier avand ca punct de plecare in alt proces canceros in organism.

2 răspunsuri:
| elizabeth a răspuns:

De la izbiri puternice in cap. daca te-a lovit cineva la cap sa nu stai in soare sau frig mare.

| UsErNaMeTPU a răspuns:

De la lovituri puternice! plz funda!