| foreveryoung10 a întrebat:

De la intepatura tantarului se poate lua virusul HIV.Stiu ca acest virus se ia prin sange contaminat si contact sexual.Dar daca acul tantarului intra in sangele unei persoane purtatoare de acest virus, iar apoi inteapa pe altcineva care este perfect normal ii se poate transmite boala? Adica este ca si cum ai intepa o persoana cu HIV iar dupa nu ai steriliza acul si intepa alta.Dau fundita pentru cel mai detaliat raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

Teoretic este posibil. Inca nu s-au semnalat cazuri.

| DirviziuQ a răspuns:

Saracu' tantar sad

| B3B3NI a răspuns:

Da,virusul poate fi loat de la muscatura de tantar dar asta e rar.Nu trebuie sa iti faci griji atat timp cat prin bloc, cartier sau prin apropierea ta nu este nici o persoana cu HIV.
Si inca ceva tantarul moare in mai putin de 2 ore daca a facut contact cu o persoana infectata.

| Mythra a răspuns:

Http://www.scientia.ro/......tiati.html
Punctul 9 e raspunsul la intrebarea ta;)