| S†®£p§¦L§ a întrebat:

kiss.de la un timp am o durere in partea stanga la spate...si mereu cand inspir si expir ma doare tare.crying.credeti ca am racit la plaman? si e ceva grav? >8-

As vrea un raspuns rapid.batting eyelashes
Mskiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Nu plaminii nu dor sa stii asta poate te a prins curentul si ai un junghi sau poate de la coloana ceva dar de plamini nu poate fi vb fii sigura de asta ok consulta medicul [daca ai ceva la plamini faci si febra. obosesti repede. transpiri etc ok

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai fi avut pneumonie, in maxim 24 de ore de la aparitia durerii ar fi aparut tuse, febra, alterarea starii generale.
Cred ca mai degraba este o nevralgie de intercostal. unge-te cu Ketonal gel si ia algocalmin sau ketonal. Daca e nevralgie de intercostal va dura in jur de 3 saptamani.

| machupicchu a răspuns:

Daca te doare atunci cand inspiri(tragi aer in plamani) astfel incat nu poti sa umpli plamanii cu aer(deci o inspiratie intrerupta de durere, sau limitata de durere). nu-ti mai place mancarea, ai o stare de slabiciune, sau de lipsa de chef de a mai avea o activitate, nu este obligatoriu sa apara tusea imediat, iar temperatura poate oscila si in jurul valorii de 37 grade, etc... atunci poti crede ca ai o problema pulmonara. Daca durerea iti permite sa inspiri normal(suportand-o)... atunci poate fi nevralgie intercostala.
In primul caz, trebuie sa mergi la medic urgent... dar, oricare ar fi presupunerile ce le putem face... cel mai sigur este medicul si examinarea radiologica... sanatate.

| remus a răspuns:

Mergi la medic pentru o radioscopie, este cel mai recomandat, multa sanatate iti doresc, o seara placuta!

| oz a răspuns:

Am mai avut si eu... dar la mine tind sa cred ca e de la o coasta...ma inteapa asa...

| alexutzu00791 a răspuns:

Posibil un traumatism, ai suferit o lovitura, un soc?

| S†®£p§¦L§ explică:

Da. m`am lovit.big grin

| daii a răspuns:

In spate unde te doare? La cutia toracica? acolo doar daca te-ai lovit. Iar la plamanithinking nu stiu ce sa zic. Daca e mai jos, spre rinichi, posibil sa ai pietre la rinichi. In orice caz, consulta cat mai repede un medic!

by daiiwinking