| AvakinAndrei a întrebat:

Buna dimineața! Am și eu o intrebare. Dacă nu mai văd bine prin ochelari, trebuie neaparat sa ma duc la oftalmolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Toate magazinele optica au aparatura de verificare a ochilor, uneori mai bune decat ale doctorilor, si au specialisti in folosirea lor. Este, totusi, bine ca anual sa mergi la doctor pentru a face un consult. Medicii pot depista si boli ale ochiului. Daca ai ochelarii vechi buni, poti merge cu ei sa-ti schimbe doar lentilele. Daca sunt din cei turnati, asta e! Trebuie sa cumperi si rama!

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, de ex. in Olanda optometrist si oftalmolog sunt meserii diferite. Optometristul iti masoara dipotriile. Oftalmologul este pentru boli de ochi, nu pentru dioptrii.

| PedoBarbie a răspuns:

Da că ți s-au schimbat mărit dioptrile.

| Yuoia a răspuns:

Daca sticla este curata, da. Trebuie sa faci o verificare si eventual schimb.