| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
E prima data cand iau anticonceptionale si mai am 5 pilule dupa care urmeaza pauza de 7 zile. Din cate stiu eu in astea 7 zile sunt protejata, nu? nu mai folosesc alta metoda de contraceptie. Dupa care imi apare ciclul, si iau tot din prima zi de menstra pastila? nu?
Poate nu e o intrebare prea buna, dar e ceva nou pentru. mine si vreau sa stiu corect lucrul asta.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa iei pilulele exact cum ti-a recomandat ginecologul, nu inteleg de ce nu stii lucrurile astea. Trebuia sa-l intrebi in detaliu toate problemele astea, fiindca mi se pare grav ca ai ajuns sa iei pastile fara sa le stii. Ar fi bine sa te intorci la ginecologul care ti le-a prescris si sa porti o discutie serioasa cu el.
Aici poti primi un raspuns general, in nici un caz detaliat si cert (nici macar nu ne-ai spus de preparat iei, cati ani ai, etc).
Esti protejata cu certitudine in cele 7 zile de pauza atata timp cat ai luat corect pilulele (zilnic la aceeasi ora) si nu ai luat alte preparate care le influenteaza actiunea.
Urmatoarea folie nu o incepi in nici un caz in ziua venirii menstruatiei, ci dupa pauza de 7 zile, practic in ziua 29 daca numeri de la prima pilula din prima folie (trebuie sa cada exact in aceeasi zi a saptamanii). De obicei menstruatia apare pe undeva pe la mijlocul perioadei de pauza, dar asa e normal. Intre prima pilula dintr-o folie si prima pilula din folia urmatoare trebuie sa fie exact 4 saptamani, exact 28 de zile, indiferent de ziua in care apare menstruatia.
Dar repet si sustin: mergi inapoi la ginecolog. Acestea sunt intrebari de tip "basic", sunt convinsa ca ai multe alte nelamuriri legate de pastile si nu e bine sa le iei fara sa intelegi exact cum trebuie luate si care sunt efectele lor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eşti protejată şi în cele 7 zile de pauză, iar după cele 7 zile începi o nouă folie. Doar când începi să le iei trebuie să iei prima pastilă în prima zi a ciclului. După aceea menstruaţia ţi se va regla şi îţi va veni cândva în pauza de 7 zile. Multă sănătate!

| Leea1234 a răspuns:

Da esti protejata si in cele 7 zile de pauza!
si nu, nu mai iei pastilele in prima zi de ciclu...asta se face doar odata, atunci cand ai inceput sa le iei ...continui sa le iei in a 8 zi de cand ai inceput pauza!
de exemplu daca ai luat ultima pastila pe 30 ...de pe 1 pana pe 7 ai pauza, si pe data de 8 incepi o folie noua!
s-ar putea ca ciclul sa nu se fi oprit, in cea de-a 8-a zi, dar tu le iei indiferent ca s-a oprit sau nu!
citeste cu atentie prospectul acolo ai toate detaliile, si ce trebuie sa faci daca ai uitat sa iei o pastila etc!
sanatate!

| cristinela a răspuns:

In perioada asta ar trebui sa fi la ciclu. vS-ar putea sa ai unele dereglari, dar nu te speria, prima luna, pana se obisnuieste organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Draga mea, medicul a uitat să-ți spună că în acele 7 zile trebuie să vină menstra, ovulația este încheiată iar tu ești infertilă?
Pentru ce își ia bani deșteptul ăla de doctor?
Corect ar fi din partea lui să te informeze, nu noi, voluntarii; dar se pare că tot noi suntem corecți.
Cinste nou, rușine lor.
Pa, pa.

| blonda_4297 a răspuns:

Daca termini pastilele joi inseamna ca urmatoarea folie o vei incepe vineri, dupa o saptamana. Nu are legatura cu menstruatia, oricum iti va veni dupa vreo 2-3 zile de la terminarea foliei.
Ai grija de tinewinking.