| anonim_4396 a întrebat:

este cineva care si-a recapatat vederea natural? prin exercitii? Port ochelari de cativa ani si as vrea sa scap de ei, am miopie si astigmatism. Ce exercitii pentru ochi sunt eficiente si ce ar trebui sa mananc gen fructe legume etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Nu cred ca exista exercitii pentru a scapa de ochelari. Si eu am purtat ochelari cativa ani, dar problemele mele nu au fost atat de grave.
Incearca sa nu-ti petreci atat de mult timp in fata calculatorului sau a tv-ului, odihneste-te bine in fiecare zi, poarta ochelari de soare daca te deranjeaza lumina puternica (daca nu poti fara ochelarii de vedere, atunci nu ai cum). Eu staim ca morcovii sunt benefici pentru sanatatea ochilor. Eu ii mananc foarte des, adica imi plac, asa sau fierti. big grin
Mergi cand este nevoie la medicul oftalmolog. Intreaba-l pe el cum poti scapa de ochelari. El te poate ajuta mult mai mult.
Pa!

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Nu e nimic dovedit stiintific, din cate stiu cu laserul, si eu am astigmatism