| Chhrisss a întrebat:

imi puteti spune care sunt simptomele apendicitei! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

O palpare (apasare) in zona te edifica. Ca sa fii sigura ca nu e ceva pe colon (vreo ulceratie), cand dai drumul brusc(dupa apasare profunda cu degetele), doare tare (e apendicele). Daca e pe colon problema nu doare decat putin, si numai la apasat.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Mai intai incepe sa te doare abdomenul(burta). Apoi durerea se lasa in jos( partea dreapta ). Apoi apare si febra de la 37 de grade in sus pana la 40. ( Atentie daca faci febra 40 inseama ca ai dat deja in peritonita si trebuie sa te duci de urgenta la doctor altfel poti sa mori. ) Apoi iti va veni sa vomiti. Si in final v-a incepe sa iti amorteasca si piciorul drept. Asta e cam ultima faza in care nu mai rezisti de durere si mergi la doctor de urgenta. Eu as zice sa mergi la doctor din timp daca consideri ca ai apendicita pentru ca daca se agraveaza si dai in peritonita ( explodeaza punguta aia cu pruoi) operatia se complica si tot tu vei avea mai mult de suferit. Apendicita nu se poate trata cu tablete deci oricum nu ai scapare. Sunt unele persoane ( eu de ex laughing ) care au facut o criza si apoi a trecut. Daca observi ca dupa cateva zile nu mai ai nimic este bine insa din acel moment trebuie sa eviti sa mananci seminte in primul rand, samburii de la orice(pepene, mere etc.) ca sa nu o declansezi iar. Baftawinking

| Alexandrumar1 a răspuns:

Febra la 37 si ceva de grade durere in regiunea burtei ft mare si mai ales in partea drepta mai os de buric adic in regiunea apenticitei.

| RфZaημtzα a răspuns:

Te doare in partea dreapta iar piciorul iti amorteste.

| AndreeaAnd a răspuns:

SIMPTOME APENDICITA
Acestea sunt variate insa prezinta anumite caracteristici:
- durerea - are initial sediul in epigastru (capul pieptului) si periombilical, pentru ca ulterior sa-si modifice sediul in fosa iliaca dreapta, frecvent iradiind la nivelul membrului inferior drept; durerea este de intensitate diferita si variabila de la un stadiu la altul; daca initial are aspectul unui disconfort abdominal, ulterior poate deveni intensa si chiar cu aparare musculara (abdomenul devine tare la palpare)
- inapetenta (lipsa poftei de mancare), greata, varsaturile, constipatia sau diareea sunt alte simptome care pot aparea
- subfebrilitatea este posibila - febra nu foarte ridicata.
In anumite cazuri poate evolua foarte rapid fara simptome reprezentative, motiv pentru care prezentarea la medicul specialist este o urgenta; aceste cazuri sunt reprezentate de pacienti cu terapii imunosupresive utilizate in transplantele de organ si in anumite afectiuni, bolnavi cu HIV, bolnavi de diabet zaharat, afectiuni neoplazice in tratament cu citostatice, pacientii obezi.
In cazul localizarilor pelvine a apendicelui la aceste simptome se mai pot asocia tenesme rectale (crampe) cu diaree.

| itscloudyoutside a răspuns:

Amintiri neplacute... Eu m-am operat de apendicita acum doua luni. Pe mine nu m-a durut doar jos in partea dreapta, ci si un pic mai sus, si am avut greturi si stari de lesin. Apendicita se manifesta in mii de feluri, la nicio persoana nu se manifesta la fel. Daca simti ca ceva e in neregula, iti sugerez sa mergi la spital. Un medic chirurg iti va spune daca ai apendicita sau nu. Numai bine!

| ColaCola a răspuns:

Greturi,varsaturi,stari de voma,durere acuta in zona abdomenului ce persista pana in piept si apoi coboara in zona pelvina, diaree, balonare.

| Myrunutzza a răspuns:

Eu m-am operat acum 2 ani si am avut varsaturi, diaree, durere in partea dreapta jos, balonare,