| popalexandra1234 a întrebat:

In ultima vreme am fost cam deprimata,datorita unor oboselii si timpului liber putin, dar mai ales din cauza unor oamenii.Eu cred ca am fost destul de puternica dar simt ca nu sunt bine psihic, desi am trecut de aceea perioada critica.Problema e ca am inceput sa vorbesc singura, Da singura.Si nu ceva de genul sa ma intreb "oare unde am pus cartea aia sau... " ci chiar vorbesc singura.De exemplu imi imaginez ca de un baiat pe care il plac se intalneate c
intamplator cu mine desi nu ne mai vedem de mult timp si el ma intreaba chestii,cum o mai duc, ce am mai facut.Imi imaginez ca e in fata mea si vorbesc cu voce tare.Imi mai imaginez si ca ma intreaba o colega ce cariera vreau sa aleg, sau ca vorbesc cu diferite persoane.Adica,intr-un fel incerc sa imi imaginez niste discutii care nu se vor intampla.Si trist e ca imi imaginez acelasi lucru de mai multe ori dar de fiecare data diferit,imi imaginez ca se intampla in locuri diferite etc. Si atunci cand sunt evenimente mai importante,de exemplu merg la ziua de nastere a cuiva,sau la gratar,fix atunci nu pot sa ma gandesc la EL,care nu stie ce simt pentru el,si imi imaginez ca ne sarutam,facem dragoste...,fix atunci cand trebuie sa fiu implicata, sa glumesc si ma distrez cu ceilalti.Nu stiu daca am fost atat de clara, dar sper ca ati inteles.Ideea e ca ma ingrijoreaza ca am ajuns sa vorbesc singura si discutia imaginara pe care o am pare atat de reala, parca aud vocea acelei persoane.Astept pareri.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BeHappy26 a răspuns:

Probabil unele persoane ti-au facut destul de mult rau incat te simti multe prea singura. Cred ca ai nevoie de cel putin o persoana cu care sa te intelegi cu adevarat (sa va spuneti secrete, sa aveti incredere una in alta...) dar... asemenea persoane sunt cam greu de gasit. Ideea este ca poate iti imeginezi ceea ce ai vrea sa se intample. Eu spun sa arati tuturor ca esti una dintre cele mai bune persoane. Intelege-te cu toata lumea, si poate nu iti vei mai imagina asemenea lucruri.