| Justmeandmysmile a întrebat:

Buna m-a luat putin raceala, adica am nasul infundat si ochii cam oboitit si maine am excursie care va tine 3 zile si nu vreau sa racesc sa mi se aca rau pe acolo sau sa ies in poze moarta de la raceala sau si mai rau sa fac si febra. Pot trata cumva raceala azi sau stopa? REPET NU POT LUA MEDICAMENTE NU MA LASA MAMA DE CAPUL MEU. FUndita! Nu vreau sa fiu racita in excursie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Ceapa, dar mai ales usturoiul previn raceala si gripa, asadar iti recomand sa consumi macar una din ele, in combinatie cu alte alimente.Iti recomand de asemenea sa faci o baie fierbinte la picioare, in care pui sare, sa stai bine imbracata si in casa, bea o lamaie cu zahar ca sa previi durerea si inflamatia in gat, consuma ceaiuri calde.Bafta!

| IrimieRaluca a răspuns:

Ceapa, usturoi, propolis, ceai cu lamaie, poti sa iti faci o limonada (fara gheata) indulcita cu miere. Este de ceva timp pe piata un sortiment de ceai special pentru raceala - Hapciu se numeste. Plus bai calde, dupa care e important sa te pui in pat sub patura/plapuma. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat