Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analizele anuale acum cateva zile, iar 2 rezultate mi-au iesit prost si ma ingrijoreaza. Neutrofilele sunt crescute peste medie, mi-au iesit 72.9, iar valorile normale sunt intre 45.0-70.0, iar limfocitele sunt scazute, 19.6 (22.0-43.0 ). De la ce ar putea sa fie? O sa ma duc la doctor oricum, dar sunt curioasa, e posibil sa am o infectie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie!

"Cresteri Granulocitele polimorfonucleare neutrofile:

Neutrofilia: >8000/µL sau 8×109/L:

Infectii bacteriene acute localizate si generalizate.
Infectii virale, fungice si parazitare.
Sepsis neonatal.
Boli inflamatorii cronice: vasculite, artrita reumatoida, bronsita, colita, dermatita, pielonefrita, pancreatita.
Boli metabolice: coma diabetica, coma uremica, coma hepatica, atacul acut de guta, eclampsia, tireotoxicoza.
Necroza tisulara: arsuri, infarct miocardic.
Toxice si medicamente: corticosteroizi, plumb, mercur, monoxid de carbon, digitala, veninuri.
Hemoragia acuta (neutrofilie pana la 25000/µL in a 3a-a 5a zi), proceduri chirurgicale majore, anemia hemolitica, postsplenectomie.
Tumori maligne, in special carcinoame (gastrointestinal, pulmonar): neutrofilia apare ca urmare a reactiei inflamatorii, necrozei tumorale, producerii de factori de crestere granulopoietici de catre tumora.
Boli mieloproliferative cronice (leucemia mieloida cronica, policitemia vera, trombocitemia esentiala, metaplazia mieloida cu mielofibroza)." - SURSA :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/265/Neutrofilele-

"Scaderi Limfocite:

Scaderea limfocitelor, numita limfopenie (