| DiaMrrr a întrebat:

Buna,nu stiti o metoda de a scapa de cosuri repede in afara de creme ca le-am tot incercat dar nu am reusit cu nici una sa scap...va rog ziceti-mi ca dau fundita!
>>>P.S.SI VOT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

1 Daca ai in casa o portocala, rade coaja si amestec-o cu putin apa. Compozitia rezultata trebuie sa actioneze in zonele afectate timp de 20 de minute.

2 Rade un castravete, pune-l pe fata si asteapta 15 minute. Este un tonic excelent si te ajuta sa previi aparitia cosurilor si a punctelor negre.

3 Taie un usturoi in doua si freaca-l de zonele afectate. Daca ceapa iti este mai la indemana, fa un piure si aplica-l o data pe saptamana.

4 Albus de ou. Foarte bogat in proteine, albusul unui ou are capacitatea de a absorbi grasimea si de a curata tenul. Separa galbenusul de albus, bate albusul spuma si aplica-l pe fata. Lasa sa actioneze 15 minute si apoi clateste cu apa calduta.

Cu placere

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Acneea este cea mai comună afecţiune cronică a pielii, care se caracterizează prin inflamarea glandelor sebacee şi a foliculilor piloşi. Potrivit studiilor, aproximativ 6 din 10 tineri cu vârsta cuprinsă între 12-14 ani suferă de acnee, iar acneea devine o afecţiune tot mai jenantă odată ce tinerii încep să se preocupe de aspectul lor.

Cea mai frecventă formă de acnee este cea juvenilă, care afectează aproximativ 80% dintre adolescenţi. Alte forme de acnee sunt acneea rozacee ce se observă mai ales la femeile care au trecut de vârsta de 40 ani, iar acneea neonatala care afectează nou-născutul, însă nu durează mai mult de câteva luni.

Tratarea acneei trebuie luată în serios şi trebuie făcută ţinând cont de sfatul specilaiştilor. Pentru a afla mai întâi cauza care a provocat boala şi apoi face toate demersurile pentru a o şi trata, deoarece se spune "acneea netratată poţi să o ai toată viaţa". "Puţine sunt cazurile în care acneea se vindecă de la sine şi comparativ cazurile de acneea tratată şi vindecată sunt mai puţine decât cazurile cu acnee tratată şi nevindecată. Din punt de vedere medical acneea poate fi considerată vindecată doar după 2 ani de tratament. Tratamentul începe cu o investigaţie completă, ceea ce înseamnă un set de analize medicale, endocrnologice, recoltarea din pustule, exudate nazale, după care urmează tratamentele cosmetice personalizate, specifice fiecărui caz în parte. Fiecare pacient trebuie să facă o diagnosticare a feţei, după care i se explică de ce tratamentul poate dura atâţia ani, fiind vorba în primul rând despre schimbarea stilului de viaţă şi mai apoi de tratamentele cosmetice personalizate. Durata primei investigaţii cu primirea rezultatului durează o lună şi jumătate. La o boală ca acneea care odată instalată poate rămâne zeci de ani pe faţă sau corp, trebuie luat în considerare timpul de când o avem. Nu există tratament minune, iar dacă există acneea revine.

Acneea se poate vindeca prin produse naturale, din gama Magiray, produse 100% naturale: frunze de akai, aloe vera, gel de Malva, cafea, cruşin de mare, extract de goji, antibiotic natural din plante tocate şi pire natural din fructe: kiwi, sabra (fruct de cactus), portocale, alge marine, rodie, caise.

Astfel, pacentul trebuie să ţină cont de partea medicală a tratamentului, apoi de cea dermatcosmetică, pentru că scopul este ca atunci când se va termina tratamentul, acneea va fi complet vindecată, iar urmele lăsate de aceasta practic să nu mai existe

| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat crema celor de la Ivatherm?

Răspuns utilizator avertizat
| Annekie67 a răspuns:

Usturoi! taiel in jumate si puneti unde ai cosuri si lasa-l toata noapteawinking

| yocata10 a răspuns:

Fa dragoste, daca iubesti laughing si asa vei scapa :p

| andra1butterfly a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult o masca facuta din argila (amestecata cu apa). Cand incepi sa o folosesti trebuie sa iti faci in fiecare zi timp de 7 zile, iar apoi de 2 ori pe saptamana. Eu zic sa incerci!
Si pastilele anticonceptionale te ajuta, dar bineinteles depinde cati ani ai si bineinteles trebuie sa mergi la medic sa ti le prescrie. Succes!

| bogenica a răspuns:

Spala-te cu sapun in fiecare seara pe fata, apoi, inainte de culcare, pune putina pasta de dinti pe cos, si tine-o pana dimineata. Pasta de dinti iti va usca cosul, si va trecewinking. spala-te pe faata cu sapun in FIECARE SEARA, de preferat sapunul sa fie Protex