| leJimmyJimmy a întrebat:

Buna,happypoate cineva sa ma lamureasca?
nu de mult mi-am facut un control la ochi, vad foarte bine la departare doar ca imi obosesc ochii din cauza calculatorului, dioptria mi-a iesit +0, 25.
Dilema mea este ca, atunci cand am venit sa imi iau ochelarii (care eram sigura ca trebuie sa ii port doar cand citesc si la calculator) femeia care mi i-a dat (nu era doctorita) mi-a spus ca trebuie sa ii port tot timpul fiindca sunt de departare, si imi arata foaia. Doctorita a scris +0, 25 in casuta "pentru vedere DEPARTE", iar acea femeie tot imi spunea ca asa este, trebuie sa ii pirt chiar si pe strada...
Ceea ce ma incurca pe mine este ca nu vad logica sa ii port pe strada cand eu vad perfect la departare problema mea e pc-ul si cititul si din cate stiu dioptria cu plus e pentru aproape...
sa fi gresit doctorita si doar a scris dioptria cu plus in casuta gresita?
Stiind ca vad foarte bine la imi este greu sa cred ca am nevoie de ochelarii de departare...cu ochelarii nu e mare differenta parca mareste putin dar foarte putin insa vad la fel de clar si fara...
am mai avut ochelari nu mai stiu de cat dar stiu ca erau de apropiere si cand i-am luat. nu vedeam deloc biine la departare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Pai te-a pus sa citesti de pe foaia aia cu litere din ce in ce mai mici?
vedeai ultimul rand?
si da asa e, diopitra + e pentru aproape.

| leJimmyJimmy explică:

Da vedeam ultimul rand
cum am spus la departare nu am nici o problema happy