| Andrada_3882 a întrebat:

Buna!
Sambata am avut prima experienta sexuala (bineinteles am folosit prezervativul). Si stiti, voi fetelor, ca dupa ce ati facut-o prima data majoritatea ne gandim la consecinte. Stiu ca sansele de a ramane insarcinata sunt aproape inexistenta pentru ca ne-am protejat si pentru ca nu cred ca el a ejaculat (asa cred eu deoarece totul a fost cam stingher, fiind prima data si nu a durat prea mult), dar totusi indoiala e prezenta.
Poate cineva sa imi zica, folosind metoda calendarului daca eram intr-o perioada fertila? Prima zi de ciclu a fost pe 6 aprilie, cel mai scurt ciclu 25 de zile, iar cel mai lung 31.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi happy
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Insomnii a răspuns:

Nu ai cum sa ramai insarcinata si metoda calendarului nu e prea eficienta poti sa gresesti de nenumarate ori cu chestia asta.asa ca nu-ti fa griji, dar daca ai indoieli poti sa faci un test de sarcina dupa 7-10 zile de la contact.

| contesa_9175 a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata deoarece nu erai in perioada fertila si in plus a-ti folosit prezervativ.Eu de 3 ani folosesc metoda calendarului si nu am avut pana acum probleme, bineinteles ca nu poti fi niciodata sigura si mai ales daca nu ai un partener stabil de care sa stii ca este in regula este mai bine sa folositi un prezervativ pentru a te proteja pe tine de infectii sau sarcini nedorite.