| Petreai99 a întrebat:

Buna seara, am asa o intrebare, de aproape o luna imi apar pe spinare coșuri mari si dureroase dar nu iese nimic din ele si apar tot mai multe. Apropo am 23 ani si asta o inceput sa apara de cand am venit in Italia, multumesc pentru timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Cosurile pot aparea de la hormoni, microbi, de la rutina de dus care poate nu e constanta, de la buretele de dus care iarasi nu e schimbat periodic. In general cauza e un cumul de factori: transpiratia, uleiul, celulele moarte ale pielii si bacteriile sunt prinse in porii pielii tale. Cosurile acestea vor fi mai predispuse sa apara de la camasi transpirate, echipament sportiv sau altele care pot crea frecare in acea zona a corpului.

Nu cred ca are nicio legatura Italia. Iti recomand sa cumperi un burete natural (format din coaja unui castravete) numit lufa. Are o tenta usor galbena, cu textura abraziva cand e uscat, dar odata umezit devine moale. E perfect pentru a face spuma, a curata si oferi exfoliere.Cea din urma va indeparta pielea moarta si murdaria foarte bine. Iar riscul de a-ti aparea astfel de cosuri va fi diminuat cu mult. Spre deosebire de buretii sintetici din plastic, acesta e mult mai sanatos pentru piele si e biodegradabil. Dupa dus il pui la uscat, il poti atarna de o clanta.Nu-l lasa in baie la umezeala, asta favorizeaza inmultirea bacteriilor(e valabil pentru orice tip de burete).

La un dus scurt nu se indeparteaza decat un strat superficial de piele moarta, mai ales pe spate unde multa lume nu ajunge pentru a curata temeinic. Din cand in cand, o data pe saptamana, ai nevoie si de o exfoliere. De asemenea, trebuie sa schimbi buretele de dus la 2 sau maxim 3 luni.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand spalarea cu apa calda si sapun pe corp si purtarea numai de maieuri si tricouri care sunt 100% de bumbac (cotton), fiindca materialele sintetice pe o piele transpirata, duc la formarea de cosuri si bube.

| Petreai99 explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri