| brorobert a întrebat:

Buna seara am implinit 18 ani in iunie 2016 si sunt in clasa 12 si vreau sa imi fac card de sanatate ce acte imi trebuie. Dau funda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| narcis111 a răspuns:

Adeverinta pentru elevii sau studentii cu varsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani se elibereaza pe baza urmatoarelor documente:

> act de identitate;

> document eliberat de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca, un document din care sa rezulte ca au calitatea de elev sau student;

> declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca.

> Adeverinta de asigurat eliberata pentru acestia este valabila pe durata anului scolar/universitar.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.cnas.ro/......atate.html
Ori te duci direct la CNAS si vei primi informatii corecte!
O zi buna:)

| Adry05 a răspuns:

In primul rand o adeverinta pentru card de sanatate, faci o cerere si o ceri la secretariatul liceului.
Apoi te duci la casa de sanatate (Sper sa nu gresesc) cu adeverinta si eventual o copie dupa buletinul reinoit si ce iti mai trebuie o sa-ti zica ei.