| DaenerysTargaryen a întrebat:

Buna TPU!
Doresc sa imi fac un card de sănătate, întrucât am împlinit vârsta de 18 ani, sunt asigurata, însă nu am card.
Ce acte imi vor trebui pentru crearea cardului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti cu medicul de familie, te va indruma.

| Buii a răspuns:

Http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html te verifici aici dacă ești asigurat, suni la CAS din orașul tău și întrebi unde îți este cardul, eu de exemplu abia anul acesta mi-am luat cardul ( sunt din Tulcea, aflasem că era prin București, iar acum lucrez in CT ). Am făcut cerere de transfer card, și în cateva luni ( că sunt prosti aia de la CAS ) am fost la CT să îl ridic. Deci verifica unde îl ai, și dacă e la tine in oraș îl ridici de la CAS