| Christinna a întrebat:

Am implinit varsta de 18 ani si mi-a expirat asigurarea de sanatate. Stiti cumva ce acte trebuie sa duc ca sa o fac din nou si daca costa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU "ţi-a expirat asigurarea de sanatate"!

Ai asigurare medicală gratuită!

Pentru a putea beneficia de consultaţii medicale şi medicamente gratuite, TREBUIE să "dovedeşti" medicului de familie că ai acest drept :)

Mai exact, TREBUIE să mergi la CAS zonală cu documentele justificative, iar aceşti îţi vor elibera o Adeverinţă cu care te întorci la medicul de familie!
În baza acesteia beneficiezi de gratuităţile legale...

Mai nou, la unele CAS-uri, NU se mai eliberează altă Adeverinţă, ci se vizează Adeverinţa de elev pe care o prezinţi.

În fiecare an, cât timp eşti elev/student ( până la 26 de ani ), TREBUIE să duci o Adeverinţă vizată de CAS pentru a beneficia de Asigurare gratuită pe acel an şcolar/universitar ( inclusiv pe perioada vacanţelor )!

"DOCUMENTE NECESARE PENTRU OBTINEREA ADEVERINTEI DE ASIGURAT CETATENI ROMANI :

Eliberarea adeverintelor de asigurat se face ca urmare a verificarii calitatii de asigurat pe categorii de asigurati, prin prezentarea de documentele justificative conform legislatiei in vigoare, astfel:

Pentru tinerii cu vârsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani:

copie act de identitate,
document din care sa rezulte calitatea de elev sau student:
adeverinta elev / student SAU
copie dupa carnet de elev vizat la zi SAU
accept tradus de la facultate din strainatate
dovada din care sa reiasa inscrierea in cadrul unei scoli postuniversitare / universitare / masterat.
Declaratie pe propria raspundere ca nu au realizat venituri de la implinirea vârstei de 18 ani (Anexa 5)
Cerere de obtinere a adeverintei de asigurat (Anexa1)

Absolventii de liceu sunt asigurati timp de 3 luni de zile dupa terminarea licelui, urmand ca dupa expirarea acestui termen sa prezinte unu document care atesta inscrierea la o forma de invatamant superioara sau dovada platii contributiei de sanatate.
dovada platii contributiei in cazul in care au obtinut venituri din munca.

Adeverinta are valabilitate pe durata anului scolar sau universitar." - SURSA :
http://www.casmb.ro/adeverinta_de_asigurat.php

Toate cele bune.

| Christinna explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult.

| bursuc001 a răspuns (pentru Christinna):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti inca eleva va trebui sa duci la Casa de Sanatate ( biroul de asigurati)dovada calitatii de elev, respectv o adeverinta, eliberata de scoala, care atesta ca esti inscrisa si ca urmezi cursurile acelei scoli.Adeverinta isi produce efectele (esti asigurata la sistemul de sanatate ) pentru acest an scolar pana la data de 30 septembrie 2015. Dupa aceasta data ori vei continua studiile in care caz va trebui, din nou, sa faci dovada calitatii de elev sau student, ori te vei angaja, ori daca nu, va trebui sa-ti platesti asigurarea ( din cate imi amintesc, 57 lei/luna).

p.s. Adeverinta care atesta calitatea de elev sau de student se depune anual,pentru fiecare an de studiu in parte, sub conditia sa nu fie depasita varsta de 26 de ani(conform legii!).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat esti elev sau student nu trebuie sa faci nimic, esti asigurat prin efectul legii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce asigurare de sanatate vorbesti?

Daca e vorba de contributiile la asigurarile de sanatate de stat si esti elev sau student pana la varsta de 26 ani esti asigurat nu trebuie sa faci nimic.

Doar liberii profesinisti sau cei fara loc de munca trebuie sa isi plateasca singuri contributiile la sanatate.

| Christinna explică:

Am uitat sa mentionez ca inca sunt la liceu.