| ioanalexandra345 a întrebat:

Buna seara!
Recent am terminat facultatea, dar starea mea psihica este la pamant. Nu am vlaga sa ma angajez, am gasit posturi de munca in domeniu, dar nu am ambitia necesara. Ma simt o leguma pur si simplu pentru ca am muncit enorm de-a lungul anului 3 atat la examene cat si la licenta de unde si licenta mea imensa de 110 pagini... Iar acum, cu toate ca am gasit in domeniu de munca si trebuie sa dau concursuri de admitere, nu ma simt bine psihic sa o fac. Plang intr-una, mi se pare ca nu mai stiu absolut nimic legat de facultate si pe langa faptul asta mai am si o relatie foarte proasta, o perioada foarte proasta cu logodnicul meu... Ce pot face in situatia asta? Simt ca am nevoie de liniste si nu o gasesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Adolf8 a răspuns:

Să te axezi pe viitor. E vremea să te pui pe picioare, să fi activă în domeniul ce ai terminat. Dacă te relaxezi, o să obții starea pe care o dorești!

| ioanalexandra345 explică (pentru Adolf8):

Domeniul pe care l-am terminat este unul foarte complicat iar la toate concursurile sunt materii pe care eu nu le-am facut in facultate de ex trigonometrie si fizica cuantica si nu ma simt pregatita si stiu ca nu pot invata aceste lucruri in 2 saptamani pana la examen. In schimb imi tot caut locuri de munca in alte domenii, imi doresc sa muncesc, dar deocamdata in domeniul meu nu sunt pregatita.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă pur și simplu fara sa te temi de eșec, nu ai nimic de pierdut, încearcă și alte domenii, îți vei găsi de munca asta nu trebuue sa devina o drama, proporțiile unei probleme trebuie stabilite corect, cât despre logodnic, dacă nu mai merge, nu sta într o relație care te face nefericita, viata ta e înainte nu ți fie teama sa încerci ceva nou, nu ți fie teama de eșec se întâmplă și la case mai mari, tot ceea ce trebuie sa faci este sa nu le dai importanta sau sa faci drama mai mare decât este cazul. Poate ca momentan au nevoie de odihna, poate ai avut un an greu și poate ca trebuie sa ți acorzi un timp de relaxare

| Adolf8 a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Înțeleg, păi dacă ai ambiție atunci îți vei găsi un job stabil și in timpul liber ( oricât ar necesita ) o să înveți până vei simți că ești pregătită! Pe urma te vei angaja în domeniul tău și totul va merge ca pe roate!

| Sophieka a răspuns:

In primul rand fericirea si sanatatea ta inainte de toate.
Joburi in cariera aceasta pentru care ai studiat si trudit vei gasi si mai tarziu, asta daca nu te razgandesti...Alt barbat, mai bun, vei gasi, in viitor.

Nu spun doar asa, spun din experienta de viata si din propriile mele ganduri si principii.

Ai o viata, merita traita cat mai bine...Nu merita nicio profesie si nicio persoana din energia ta.

| ioanalexandra345 explică (pentru Adolf8):

Asta imi doream sa fac, sa muncesc paralel cu masterul si sa invat tematica, iar cand se vor mai afisa posturi vacante sa ma inscriu.

| MrAM a răspuns:

Incepe si tu cu un peogram redus, cateva zils pe saptamana daca e posibil pana incepi sa te obisnuiesti cu rutina. Fiind la inceput si colegii tai ma astept sa fie oky cu tine si intelegatori la faptul ca esti noua, oferi du-ti sprijunul necesar. Rezolva problema cu logodnicul daca te preseaza atat de mult.

| shidance a răspuns:

Una la mana, baieti mai sunt daca consideri ca te incurca in loc sa te ajute da-l la o parte, mai intai tu apoi restul. Starea ta de spirit o faci singura multi am trecut prin asta. Sper ca te-a ajutat.

| relian a răspuns:

Ai gasit posturi in domeniu, dar nu ai ambitia necesara, ba ne lesi.Ori munca e straina pentru tine, ori nu teau angajat aia, asa posturi sunt, dar banui ca si aia vor oameni care sa se pricepa.

Angajeaza-te la McDonalds aia primesc orice om laughing nu trebuie sa te pricepi la nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plang intr-una,
Ai nevoie să plângi, ca să descarci tensiuni negative.
mi se pare ca nu mai stiu absolut nimic legat de facultate
Ți separe. La fac ai câștigat cunoștințe și deprinderi, care nu se uită așa ușor.
si pe langa faptul asta mai am si o relatie foarte proasta, o perioada foarte proasta cu logodnicul meu...
Faci o pauză cu el, să te înțeleagă că ești obosită, și ai nevoie de o pauză.
Ce pot face in situatia asta? Simt ca am nevoie de liniste si nu o gasesc
Să mergi la pescuit, la prins fluturi, la plimbat cățelul în parc. Dacă nu ai cățel, ia unul imaginar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata!
Părerea mea e că pui o prea mare presiune pe tine si esti prea stresata.
Eu in locul tau m-as duce la examen chiar daca nu as sti o boaba de fizica cuantica.
Chiar daca nu vei lua examenul, dar vei depasi niste limite pe care ti le-ai pus in mintea ta.
Nu cred ca o sa patesti nimic daca totusi aplici.
E doar un sfat, daca nu te ajută, nu-l urma.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de o pauză, mergi la mare cu logodnicul tau in vacanta.

| ioanalexandra345 explică (pentru relian):

Daca nu esti in stare sa dai un sfat bun, poti sa lasi rautatea si sa dai iesi de pe acest site. Daca iti spun domeniul cred ca nu ai auzit in viata ta de el. "Ori nu teau angajat aia", nici macar nu am aplicat. Nu ai idee cat este de invatat. Daca nu ai nimic bun de spus, mai bine te abtii. Te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ma simt și euhappy am terminat luna trecută facultatea. Efectiv ma simt epuizata. Și ma omoară gândul ca o sa merg la munca non stop și după ce ca acum sunt epuizata, atunci voi și mai mult.
Nu știu cum te pot ajuta, dar îți spun cum fac eu.
Am zis ca toată luna August mi o dedic mie. Și începând din 25 August îmi caut job. Ca sa am timp sa ma relaxez puțin și sa îmi așez gândurile.

| Elena1432567890875 a răspuns:

Ia o pauza de la tot, fa ți timp pentru tine. Stai liniștita, ca toți avem astfel de momente. Sigur și problemele cu logodnicul au o legătură.

| relian a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Nu ma pupa ca nu stiu cum arati laughing mai intai vreau sa stiu cum ararti, dar si asa nu stiu daca te pricepi si la pupaturi laughing
De domenii poti sa spui, nu ma sperii de nimic si de nu am auzit o sa aud de la tine.
Dar putine lucruri sin t pe lumea asta sa nu fi auzit.Acu nu ca ma nascui invatat laughing dar am citit destule pana acum in viata asta.
Nu am spus cu nici o rautate, am spus sa mai relaxam atmosfera laughing
Ia baga domeniul ala sa vaz despre ce este vorba, apoi o sa iti zic de am auzit sau nu.