| c0pil1n a întrebat:

Bună, sunt băiat am 23 de ani si am nevoie de un sfathappy
De 7 luni mă confrunt cu o problemă "candidoză balanită"
Am fost in prima lună la un dermatolog dar nu a dat roade tratamentul.
Am fost acum 6 zile la un alt dermatolog și mi-a prescris următorul tratament:
-7 pastile de Flucovim de 50mg capsula
-Tamalis 1 dimineața 1 seara
-Triderm, o cremă pe care să o aplic dimineața și seara.
Am greșit că m-am satisfăcut singur?
Nu mi-a spus nimic in legatură cu asta.
Contact nu am cu nimeni nimic, doar m-am m...singur
Pot apărea complicații? Am nevoie de un răspuns vă rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candidoza este o infectie de ciuperci (candida), care se manifesta in exteriorul corpului (pe piele), dar intra si in organism (unde supravietuieste).

Pentru a scapa de aceasta infectie, trebuie facut tratament extern paralel cu intern.
Totodata trebuie fierte hainele care au intrat in contact cu zona afectata (in special lenjeria) pana la insanatosire completa, confirmata de laborator.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Si partea cu mast... nu afecteaza?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are legătură cu auto satisfacerea. Și în aceestă situație trebuie să păstrezi regulile de igienă.
Tratamentul pe care l-ai primit e de durată, nu de azi pe mâine.

| c0pil1n explică (pentru sadrian46):

Deci nu se intampla si nu afecteaza cu nimic faptul ca m-am auto-satisfacut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu, nu de aici se declanșează balanita. Asta nu înseamnă că dacă faci de trei ori pe zi, nu are consecințe.

| Bizon95 a răspuns (pentru c0pil1n):

Dude, da pe google candidoza
https://www.google.com/search?q=candidoza
si apoi citeste pe acolo, e o ciuperca, ce crezi ca poate influenta masturbarea?!? ca ii faci masaj, sau ce?

iar ciupercile pe piele sunt foarte greu de scos

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai grija ce lenjerie intimă alegi sa porti, evita pantalonii stramti, chilotul din material sintetic (preferabil, sa fie din bumbac 100%), de altfel, ai grija ce fel de sapun/gel de dus (opteaza pentru produse cu pH neutru) sau servetele intime folosesti.

Bula
| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Daca ai mainile bine spalate, iar dupa te speli si pe scula, atunci nu.
Foloseste sapun antibacterian sau de casa.