| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Știți și alte remedii în care poate fi eliminata fobia sociala în afara de anxiolitice?
Menționez ca tratamentul nu m-a ajutat deloc și am luat mai multe tratamente.
E o anxietate horror, cum ies din casa cum încep sa tremur și sa transpir abundent, e imposibil de controlat acest tremur cauzat de emoții foarte puternice și o frica nejustificata, nici nu înțeleg de ce simt frica asta ca nu are treaba nimeni cu nimeni. Cred ca se trage de la o problema cu niște cocalari altfel nu îmi explic și când vad țigani mai anxios devin... Eu nu știu de ce nu se duc în India persoanele astea care numai rău știu sa facă. Da, țiganii sunt cauza fobiei mele sociale, am avut probleme cu un Țigan în urma cu câțiva ani și cred ca de atunci am probleme.
Mi se face scârbă când vad țigani nu știu de ce...
Cum naibii pot scăpa de fobia asta sociala? Doar xanax o mai ameliorează temporar (careva ore) în rest nici un medicament nu o ameliorează, efectiv îmi tremura capul de la emoții și nu mai pot de rușine, uneori aveam și o fata de speriat și unele persoane au început sa rada. Dar ei nu știu ca eu sunt bătăuș nativ, ca în orice moment ii pot pune la punct (pe Rromi) unii au impresia ca dacă sunt asa mi-e frica, dar eu am fost bătăuș și voi fi toată viata, doar ca eu nu ma iau cu nimeni, sunt pașnic, arat și eu a țigan (sunt mulatru creol) dar nu îmi plac persoanele astea.
Credeți ca m-ar ajuta mai mult un psiholog? Psihiatru nu m-a ajutat, tot xanax mi-o dat și unele antidepresive ce mergeau și pe anxietate.
Am rămas fără părinți și îmi e foarte greu sa lupt cu anxietatea asta ieșită din comun, vreau sa lucrez dar mi-e foarte greu, de abia ies pana în zona. Sunt uimit de ce mi se întâmplă având în vedere ca multor persoane le era teama de mine, chiar și țiganul ala care mi-o făcut rău fuge de mine când ma vede, umbla doar cu alți țigani când vine la mine în zona. Ma gândesc sa ma răzbun da nu prea îmi sta în caracter sa ma răzbun eu, sunt un om prea bun, dar din cauza lui nici după 3 ani nu am scăpat de anxietatea asta urata (cronica).
Ma interesează și părerea unora despre mine și ma afectează rău și-au dat seama unii ca am probleme și ma bârfesc, cei din zona...
Ce anxietate e asta de nu se ameliorează nicicum? Dacă aveam psihoza ma gândesc ca aveam halucinații auditive, vizuale, delir, realitatea distorsionata, paranoia da nu am asa ceva, dacă aveam înțelegeam de ce nu se vindeca... E o fobie sociala atâta tot, dar îmi pune mari probleme când ies afara din casa, transpir excesiv.
Poate o sa îmi spuneți sa ies din zona de confort dar nu pot fără xanax ca tremur.
Eu cred ca nu o sa mai scap de anxietatea asta never, doar prin sinucidere.
Dacă aveam părinți poate îmi era mai ușor, dar nu am nici prieteni și ăștia au fost pe interes, mai au și tupeul sa ma caute după câte au făcut.
Mie mi-e teama sa nu rămân cu acest tremur al capului în caz ca ma voi vindeca. În casa nu am nici o problema sau magazine. Eu cred ca e agorafobie, dar asa urat se manifesta agorafobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Lasă pastilele bro ca mai rau face și dacă erai bătăuș ii puneai la punct deja și ajungeai și tu cu politia la ușă sa te ducă la nebuni laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Pai sunt mulți și eu sunt singur. Și ști doar țiganii cu ce umbla prin buzunare (arme albe)
Da, cred ca acolo ajungem sau la închisoare.
Pai nu înțelegi ca nu pot ieși fără xanax ca încep sa tremur și nu pot controla acest tremur, îmi tremura capul efectiv rolling on the floor nu se poate din păcate fără pastile.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Pai treci pe naturiste, meditații, yoga alea alea.
Cuțite, bricege, lame în buzunar mama ce feeling de LA mafia îmi dai.hee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Dacă te aveam pe tine ca iubita cred ca scăpăm de asa ceva, adică tu ma faci sa rad tot timpul, dar aici nu e site de matrimoniale știu, trebuie sa îmi caut acolo ( dar nu vreau, tu ești aleasa mea sad )
Pai ce naturiste ca alea sunt foarte slabe, nu înțelegi ca de abia xanax își face efectul care e cel mai puternic anxiolitic dar ma adoarme.
Am incercat multe și anxiar și naturiste și ceaiuri, efect 0.
Trebuie gândurile, tiparul gândirii reautoeducat dar când vad țigani e clara situația laughing nu ai cum sa înțelegi se vede ca nu prea ai ieșit din casa la viata ta, decât școală și casa asta e rutina ta, te înțeleg sunt mulți ca tine asa, și eu sunt acum asa.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ți-am mai zis de faza cu inspira expira, pune-o în practica când vezi pe unu din asta.
Ia ca ți-am găsit la ce sa meditezi, o sa vezi lumea cu alți ochi....succes poate nu te ia cu leșinwinking
https://hentaibar.com/videos/982/boku-no-pico-episode-1-english-subbed/

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Asa ești și tu ca fata aia, hiperemotiva, sorry eu am trecut de perioada pubertății, nu ma uit la desene, mai sunt și cenzurate laughing

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Eeee vrei și gratis și necenzurat
Vezi ca sunt 3 părțihee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Deci tu ești o blonda cu ochi albaștri sau verzi, hiperemotiva, anxioasa, inocenta, skinny și bleaga, putin bleaga nu asa ca mine. Ai iubitel? happy love struck

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Da da si ma descurc mai ales cu înghețatawinking
Am iubițică

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu îmi spune ca userul inyourmind e de fapt un băiat? Dacă ești băiat te rog sa nu mai îmi scrii rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Eeee parca voiai sa scapi de anxietate, ce faci cu o muiere lângă tine?winking

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

"Ce faci cu o femeie lângă tine".
De toate. Poate crezi ca eu fac mișto pe aici, dar mie chiar îmi place de tine sad

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Uuu
Ma refeream ca o muiere te ia prea blând, tu ai nevoie sa fii luat hardwinking

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Te iau eu pe tine hard laughing cred ca stai cu bunicata, pot veni la tine sa ma cunoști sa vezi ca sunt foarte ok, dacă ii place de mine și are încredere în mine vi cu mine dincolo, faci bani. Îți pot da Facebook ei dar tu nu vrei sa spui de unde ești. Tu oricum nu ai încredere în nimeni ai impresia ca toți suntem la fel.
Du-te și uită-te la desene ca asta îți place ție nu vrei sa evoluezi.
În România dacă lucrezi nu îți faci nici un viitor, acolo avem lumea la picioare.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

N-am decât bunici de la tata pe care nu i-am văzut niciodată.
Of bine, ma duc sa vad animeuri dacă nici notificări nu vrei sad

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Pai ești pusa pe glume, eu am o vârstă nu mai o ard cu glume toată ziua. Mie îmi plac oamenii serioși nu copiii imaturi care îmi trimit anime laughing
Tratezi puțin lucrurile superficial, păcat.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ehe dacă ai știi numa ce anime ți-am dathee hee
Of of deci ești bătrân...ai 45 sau 50? Ca sa știu cum te...va iau

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu știu ce anime mi-ai dat, eu sunt mai serios de fel. Am 29 de ani dar nu ma comport ca un copil.
Eu nu ma uit la anime, am trecut demult de perioada aia.
Du-te și căutați de lucru lasa TPU.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Hopa ești mult mai bătrân se scuza.
Dacă nu ți se scoala de la ala, atunci rămâi cu traume (ca multi alții de altfel)hee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Traume ai tu ca te uiți la anime rolling on the floor.
Uite din cauza ta am transformat aceasta întrebare în caterinca. Mie îmi plac femeile reale nu desenele nu relațiile virtuale ca toți autiștii, mie îmi place sa te simt om real life asa ca ia-ți medicamentele ca nu știu ce probleme ai de te uiți la desene, ce traume ai.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ehe multora li se scoala la astfel de desenehee hee
Deci toți de se uita la anime au probleme...mama înseamnă că o buna parte din populația globului are probleme...în ce lume m-am născut crying

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Porți pampers acum fi sincera?
"Multora se școală la astfel de desene"
De unde ști tu? Ai fost de fata, ai participat și tu?
Li se scoala ca nu au văzut în viata lor o femeie reala în fata ochilor dezbrăcată cu care sa facă ceva, nici nu știu cum arata pasarica, doar ce au văzut și ei pe xxx, inr în nici un caz.
Da, ai probleme, ai traume, maturizează te. Nu mai îmi trimite desene ca te bag de unde ai venit.
Eu cred ca ai realitatea alterata dacă crezi ca o buna parte din populația globului se uita la prostii, la desene.
Sa făcut bully de tine in școală sunt sigur.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Nu ca e scump pampers iau din alea eftine sad
Marturii de pe nethee hee
Mama păcat ca n-am nr tău ca te bombardam cu hentai pe wapp laughing
Sunt destui și pe aici care se uita la anime stai liniștit laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

E clar,, ești un caz pierdut. Condoleanțe.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Anime in japonia e acelasi lucru cu animatiile la noi, anime desemneaza fix animatii nimic special pentru japonezi, poate pentru noi europenii, anime isi are originea in benzile desenate manga
Hentai e altceva, sa nu vorbim despre astea, e pornografie animata
Eu nu-s fan anime dar mi-au placut cateva serii scurte precum death note sau elfen lied, daca o sa mai am rabdarea pe viitor o sa mai caut cateva.
Imi e ciuda ca nu am cheful necesar sa vad dragon ball (originalul), primul serial anime pe care l-am vazut in copilarie cand se difuza pe TVR1 parca

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Hai ma ca desenele animate făcute de americani sau europeni sunt pentru copii, pe când un anime poate fi și pentru adulți (nu strict alea xxx)
Sunt făcute și după cărți sau mai nou jocuri, nu doar manga.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

De ce îmi apare mie notificare de la simpatic ca și cum mi-ar răspunde mie? Acum am văzut ca și de la tine am primit notificare care și cum mi-ai răspunde mie, deși iai răspuns lui simpatic?
Ce naibii se întâmplă?
Numai desenele alea de 2 bani sunt de vina, uite ce mi se întâmplă rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Aaa în caz ca ești începător,asa se întâmplă cu notificările TPU rolling on the floor
Practic, teoretic, etc dacă ii răspund lui, răspund la intrebarea ta, deci ție.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Acum am înțeles rolling on the floor era întrebarea mea laughing inyourmind se masturbează la desene cenzurate doamnelor și domnilor e kinki rău și mai zice ca e inocenta rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Mrr am găsit săptămânile trecute unu nou, e în going și e mișto rău...are ăla...aia niște sâni și cum și-o ia de la prietenu mama mama rolling on the floor
Mâine parca sau duminica e episod nou, ce zici, te bombardez cu screenshots?winking

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Știam, dar credeam ca va contraziceți la întrebarea ta.
Nu sunt în apele mele azi.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu mai, eu sunt cu filme horror, mai zăpăcit cu desene tale. laughing

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Avem și anime horror stai asawinking

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

E de la pastile csf am o pastiluța albastra Pfizer cică te face fericit, te servesc?hee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Eu cred ca ai nevoie de o programare la cabinetul meu rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Bine,ne vedem peste 5 ani. Sa nu ma uiți. Sa ma bagi în față. Să-mi faci reducere 99, 99% la medicamente.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Când oi deveni eu psihiatru te vei face tu bine rolling on the floor adică never, nu ai leac, ești un caz pierdut, mori naibii odată fiaro, mai umplut cu notificări, mai ieși afara din peșteră psihopato rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Huoo bestie ce ești lasă că te fac eu sa regreți că-mi dorești moartea

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Du-te dracu rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Atât pe azi ca îmi zic ăștia ca am deja 5 și intru la revizuire și îmi închid naibii contul din cauza ta.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ești nebuna, îmi dai nefolositor la orice răspuns. Mai ieși din casa, sau suferi de schizofrenie catatonica?

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Pls am dat și eronat și amuzant... puțin respect zic.
Ce-i aia boss?

52 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De diferitele foeme de fobie poti scapa cel mai bine prin yoga.
Trebuie insa sa ai un indrumator foarte priceput si dedicat.

| Invictusman a răspuns (pentru Bula):

Interesant. Apropos,, exista psihoza fără halucinații auditive, vizuale, delir, paranoia și realitate distorsionata? Și nu, cand merg pe strada nu am impresia ca ma urmărește careva sau îmi poate citi gândurile careva, sau insera.
Ar putea fi o forma de psihoza? În casa nu am nici un fel de problema, ma simt foarte ok.

| Simpatic a răspuns:

Schimba medicul psihiatru si in paralel mergi si la un psiholog bun care sa te invete sa lucrezi cu boala ta, adica sa te obisnuiesti si sa faca parte din rutina ta zilnica. E nasol ca daca aveai o suma mare de bani puteai sa le faci in paralele, caci stiu cat de costisitor e mersul la psiholog.

| Invictusman a răspuns (pentru Simpatic):

Da, nu îmi permit sa merg si la psihiatru și la psiholog.
Ma mâncat pe mine undeva sa umblu cu cocalari, dacă vezi ce fac tiganii prin tramvaie la mine în localitate cum fura lumea ramai șocat, din tramvai în alt tramvai o fac toată ziua și politia se preface ca ploua.
Dacă ma răzbun o sa întru la închisoare și nu e deloc o alegere buna. Și fără părinți și în pușcărie sa zac acolo nu e o alegere rațională.
Umbla cu mulți țigani după el și cred ca știe unde stau, ca vine la un bar din zona sa bea câteodată cu unii țigani. Nu sunt toți țiganii la fel, doar ca mi scârbă mie de ei din cauza unora care se ocupa numai cu prostii. Și pe maica-mea o jefuito.
Da, o schimb medicul ca nu am încotro.
Mersi de răspuns. happy

| Catrice a răspuns:

Deci din nou, ți-am dat și amuzant, da?
Vezi ca pot intra în rândul userilor cu mai mult de un cont ușorhee hee

| Catrice a răspuns:

Dacă eram pe ajutor social ma vedeai la colt de strada cerșind.
Gata, m-am supărat, m-ai făcut sa plâng crying crying crying crying

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ai ceva pensie pe baza de boala.
Ai 20 și ceva de ani bro, e timpul sa te maturizezi pe bune. Nici eu nu sunt perfect și eu am probleme, dar cu tine nu poate omul sa aibă o conversație serioasa. Tu ai psihoza ceva. Nu știu, dar ai rămas ca mine fără părinți încearcă sa fi mai serioasa în *** pe bune, viata nu e roz, nu tot ce zboară se mănâncă, ok, ești optimista dar încearcă sa fi și serioasa, tu crezi ca eu am chef la 29 de ani de desene? Sau de glume în fiecare minut?
Dacă tu ești asa optimista asta nu înseamnă că toți suntem la fel ca tine, nu avem același psihism, același creier, reacționam diferit la suferințe mari precum pierderea părinților. Căutați un job stabil, schimbate, cautati un băiat ok, lasă glumele și desenele ca nu mai ai 10 ani.
Scuze, dar asa sunt eu mai din topor, eu zic în fata ce am de zis nu ma duc sa bârfesc peste tot.
Tu zici ca ești pe droguri pe bune, un minut nu poți fi serioasa.
Hai sa zicem ca e un mecanism de apărare dar dacă chiar e tot nu îți face bine pe termen îndelungat.
Nu sunt supărat ca mi ai dat vot negativ, poți sa îmi dai câte vrei, dar încearcă sa te maturizezi...
Azi era ziua lui maica-mea tu ști cât am plâns? O murit recent, eu caut oameni seriosi nu copii care au chef de glume. Poți glumi, dar nu asa cum o faci tu, unde te crezi în lumea desenelor?

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Era mișto dacă aveam, stăteam acasă pe banii statului.
Nașpa sa fii tot timpul serios, nu-mi place.
Mai lasă bocetele, trecutul e trecut, viitorul contează.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nici mie nu îmi plac oameni maturi care au minte de copil și se uita la desene animate. Contează sa ai un echilibru dar tu ai chef de caterinca, nu mai suntem la grădiniță, o trecut demult perioada aia, maturizează te, te comporți ca un copil care o făcut pipi pe el și care trebuie șters la fund ca singur nu poate.
Gluma e gluma dar la tine e deja o patologie 100% cauta copii de ăștia ca tine care au chef mereu de caterinca și de desene, Lasă-mă pe mine, nu suntem pe aceeași frecventa.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ce tot te legi de desenele mele, ți-e ciuda? laughing
Hai ca ma duc sa vad niște desene. :*

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa scapi de sentimentul de frica, sa ți spui " ce se poate întâmpla" și indiferent de răspuns sa alegi sa nu ți pese sa nu ți mai fie frica, poate dacă te împaci cu gândul ca nu putem controla nimic și nu depinde numai noi dar totuși viata continua pe strada după bunul mers al lucrurilor, te mai liniștești sau sa te uiți la ceilalți oameni obișnuiți care sunt pe afara și sa te gândești ca ești unul din ei și sa te pierzi în mulțime. Eviți zonele conflictuale și mergi mai departe. Nu știu alt sfat care sa tina de tine, psihologul sau psihiatrul ar trebui sa fie în măsura sa te ajute, citește singur cărți de psihologie psihiatrie și poate poți sa pui în aplicare ce ar putea sa te ajute