| anonim_4396 a întrebat:

Am anxietate sociala, agorafobie. În momentul când ies afara încep sa transpir foarte rău, mai ales la nivelul fetei și încep sa tremur, sa îmi tremure capul laughing ce pot sa fac sa scap de acest tremur al capului când cineva ma privește mai atent? Atunci ma cuprind niște emoții extrem de puternice. Urmez tratament cu xanax și onelar și e ineficient, doar când iau o pastila întreaga de xanax ma simt mai ok cu anxietatea dar ma ia somnul repede, ma moleseste.
Am de ceva vreme problema asta și deja sunt epuizat, m-am saturat, începe și inima sa îmi bata rău parca îmi sare din piept, în casa nu am nici o problema sunt foarte calm.
Ce ma sfătuiți sa fac? Nu pot controla acest tremur al capului e imposibil, cred ca unii au sesizat acest lucru și ma tot bârfesc, se uita atent la mine sa îmi vadă reacțiile de parca nu au mai văzut în viata lor un om cu probleme. Acest gen de anxietate lasă sechele după vindecare? Am luat mai multe tratamente și nu am rezolvat nimic happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Aceste anxietati provin din urma unor traume / frici nevindecate! Poti sa iei cate pastile vrei... Daca nu sapi adanc in interiorul tau sa iti gasesti motivele acestor atacuri (daca nu esti constient de cauzele declansatoare ale acestor atacuri), vei lua pastile inutil si starea ti se va agrava si mai rau, putand aparea chiar boli.

Ai avut probleme in copilarie, in familie, sau ti s-a intamplat ceva in societate? Sau ai avut parte de bullying in scoala? (adica ai fost batjocorit / umilit / dominat / barfit / respins )?

Gasesti o varietate larga pe Youtube de meditatii / hipnoze / discutii terapeutice / tehnici de aflari, foarte bune si eficiente pentru constientizarea problemelor, acceptarea si vindecarea lor.

Iar aceste modalitati, in opinia mea, sunt mai eficiente, lucrand cu psihicul tau, inconstientul tau, si creand conexiuni neuronale pentru vindecarea ta.

| Invictusman a răspuns (pentru Sophieka):

Cu niște țigani infecți am avut probleme da, dar simptomele au apărut după 4-5 ani. Cauza, stres posttraumatic, zic eu happy
Apoi îmi apăreau niște semne pe fata din senin ca niște cicatrici, și cred ca atunci am făcut un soc emoțional, pana atunci nu prea aveam probleme cu anxietatea, era ușoară atâta tot.

47 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai gasit inca tratamanetul care trebuie in opinia mea, caci multi isi spun doctori dar nu-s buni de nimic, au o diploma degeaba.
Daca toti ar fi dupa scoala si pricepere nu ar trebui sa mai avem expresii de genul "recomandati-mi un medic bun, un dentist bun, un mecanic bun etc" pentru ca toti termina acelasi scoli toti ar fi trebuit sa aiba aceeasi pregatire dar iata ca nu e asa.

| Invictusman a răspuns (pentru Simpatic):

Asa e man, tot xanax îmi da, i-am spus sa îmi de'a spitomin, serlift tot xanax îmi da de un an jumate o zis ca anxietatea e prea serioasa și alea nu ma ajuta, am luat anxiar dar erau frecție de picior de lemn, am luat mai multe antidepresive ce mergeau și pe anxietate, agorafobie, atac de panica și efect 0.
Eu nu mai știu ce sa fac, nu ma pot bucura deloc de viata, trebuie sa port ochelari de soare ca asa anxietatea e mai ameliorata, și chiar și asa am probleme uneori și merg cu privirea în pământ, numai sunt adolescent sunt un om cât ușa de mare și mi rușine, nu pot controla aceste reacții sad
Dar când sunt în spatii închise în Mall sau magazin nu am probleme asa mari doar pe străzi. Mi frica sa nu rămân cu acest tremur pe viata dacă e sa o vindec laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Invictusman):

Esti dispus sa iti schimbi viata, sa investesti in tine? iti recomand un medic dintr-un alt judet decat al tau care cu siguranta o sa vezi ca da rezultate cu tratamentul lui, in schimb ai nevoie de bani pentru deplasarea 1 data pe luna si pentru tratament+consult. Daca vrei discutam in privat sa iti dau detalii.

| Invictusman a răspuns (pentru Simpatic):

O sa schimb medicul frate, nu mai duc la tâmpită aia ce îmi da numai xanax. Oricum eu o sa plec dincolo, o sa ma tratez acolo happy îți mulțumesc frumos oricum. Eu o sa plec în câteva luni, nu cred ca o sa mai ma întorc înapoi.

| romeo78 a răspuns:

Caută un psiholog cu diplomă adevărată de terapie prin hipnoză și faceți câteva ședințe.
Iar, referitor la tratament, ați ajuns cu simptome ca și drogații.
Sunteți prea tânăr, pur și simplu doctorii și-au bătut joc de dumneavoastră și v-au dat cel mai tare tratament pentru demență, nu pentru anxietate.

| Invictusman a răspuns (pentru romeo78):

Aveam de mult simptomele astea, de când am făcut un soc emoțional.

| sierra1 a răspuns:

E evident:

"Leatherface4ever: Ești o pacoste de când te ai născut"

| Invictusman a răspuns (pentru sierra1):

Ieși de la întrebările mele ființă inferioara big grin

| sierra1 a răspuns (pentru Invictusman):

"| Leatherface4ever : încep sa transpir foarte rău, mai ales la nivelul fetei și încep sa tremur, sa îmi tremure capul"

deci așa arați acum, geniule?

| Invictusman a răspuns (pentru sierra1):

Ești plina de smecherii ca wc-ul de hârtii.
Acum sunt pe val, deci da, aveam dreptate, ești o pacoste chiar și pentru tine. Pup

| sierra1 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu mi-ai răspuns: tremuri, ești asudat, te bâțâi?

| Invictusman a răspuns (pentru sierra1):

Copil de alocație ieși acasă.
Nu tremur mai rău decât tremura al meu în tine. rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai posibilitatea de a decide dta ce vei mânca, să ai o dietă diferită de cea a familiei care să fie adecvată problemei dtale medicale?

| Invictusman a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar nu știu ce alimente, nu știu sa gătesc, mi au murit părinții de covid, eu nu știu sa îmi fac de mâncare, mereu cumpăr din oraș.
Sunt dispus da, dar nu știu dacă ma poate ajuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Invictusman):

Da, dar nu știu ce alimente
Simplu. alimente integrale, adică nu pâine, ci grâu fiert. Pe bază de plante, iar nu pe bază de produse animale.
nu știu sa îmi fac de mâncare.
Sunt 100O de rețete online.
Sunt dispus da, dar nu știu dacă ma poate ajuta.
Ca să știi, trebuie să te documentezi.
Cumperi online cartea - Cum să nu mori de Michael Greger, tradusă în limba română. Acolo este un capitol întreg despre problematica ta. Ceea ce susține el acolo, este pe baza unor studii medicale. De acolo vei afla că te poate ajuta.
Dacă ești dispus să îți rezolvi situația fără ăxanax, că vezi că nu ajută.
Aceeași dietă o recomandă dr. Nicolae Mărginean. Uită că e pocăit, dacă asta te deranjează, citește ce scrie el acolo și aplică. Nu se rezolvă în două zile, dar în 3 luni vei vedea rezultate. Fără xanax.
https://www.youtube.com/watch?v=MYX4atSz5VY

| gabicoo a răspuns:

Cui pe cui se scoate!
Ieși afară în natură, fă plimbări în zone cu verdeață! Mai întâi te obișnuiești cu spațiile deschise apoi mergi în zone frecventate de pietoni/trecători!
Pentru doctori totul e simplu. Îndoapă pacientul cu droguri ( sau îl bagă la balamuc) dar nu rezolvă problema!

| Invictusman a răspuns:

Nu are legătură cu decesul, anxietatea o am de câțiva ani. Am avut eu niște probleme medicale și de acolo sa declanșat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Discuta cu alt medic, poate o sa îți dea alt tratament. De consumat cafea, cola, energizante, consumi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cola consum, dar și dacă nu consum tot aia e.
Și daca o sa schimb medicul crezi ca o sa scap eu vreodată în viata asta de o anxietate asa horror? Am luat mai multe tratamente și nu am ajuns la nici un rezultat, am pierdut 2 ani de pomana. Eu unul nu cred ca o sa mai scap de fobia asta sociala, e groaznica crede-mă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai sa discutam în privat dacă vrei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se pare ca în privat nu pot sa îți trimit mesaje din cauza statutului. Am întrebat de Cola și celelalte pentru ca și astea sunt excitante cerebrale. Analizele de sânge le- ai facut? Îți sunt bune?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ultima oara eram anemic... Dar am tratat anemia.
Am avut niște probleme cu niște indivizi de acolo se trage îți spun eu...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru palpitațiile de care spuneai iei ceva? Tensiunea și pulsul cât îți sunt?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu știu, dar o sa merg la medic, ultima oara parca aveam valori mari când am vrut sa donez sânge, dar cum aveam anxietate sociala eram agitat rău.
Tremurul capului e problema principala când cineva se uita atent la mine, dar și corpul tremura, dar e urat nu pot controla acest tremur.
Uite acum ma aflu în casa și nu am nici o problema, ma simt foarte ok.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te înțeleg, acolo te simți cumva în siguranță, e zona ta de confort.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu e în regula, vreau sa fiu ca înainte, acum câțiva ani nu aveam probleme deloc cu anxietatea sau nu o simțeam eu, dar nu aveam frici, emoții legate de oameni. Trebuie sa ies din dona de confort ca acuși vine pensia dacă mai stau mult asa laughing lăsând gluma la o parte, teama e nejustificata, nu înțeleg de ce simt frica, emoții când ies afara ca doar nimeni nu are nici o problema cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceva s-a întâmplat cândva. De asta. Te simți asa. Nu ai prieteni cu care sa discuți? Cineva care sa te înțeleagă, ajuta sa te asculte cineva crede-mă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am bro decât pseudoprieteni ( prieteni falși)
De aceea prefer sa stau în singurătate decât cu oameni toxici.
Nici cu cei din familie nu prsa vorbesc decât câteodată, toți au probleme lor.
Doar dacă iau o pastila de xanax ma simt ok dar ma ia un somn de ma rupe laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa îți las adresa de g-mail sa discutam acolo?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stai liniștit. O sa merg la psiholog sa vad ce spune, nu ma aștept la minuni oricum, eu singur trebuie sa ies din acest coșmar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo, sunt fata. Știu ca nu te aștepți la minuni, dar un sfat poate îți pot da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și eu care credeam ca discut cu un băiat rolling on the floor
Parca vroiai sa îți ștergi inițial contul, ce te.a determinat sa nu îl ștergi happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, Cristina ma numesc. Nu l-am mai șters. Nici eu nu am idee.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce nume frumos ai happy pai poate ai avut o idee în momentul acela de ai fost decisa sa îl ștergi laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc. Eu o sa îți las g-mailul meu dacă vrei. E cristianalove95@gmail.com.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, dar eu nu discut pe gmail... Poate ar fi ok sa ștergi răspunsul sau sa îl modifici, e posibil sa fi contactata de alte persoane poate nu cu cele mai bune intenții happy.
Am spus și eu asa ca idee big grin
Eu unul nu dau unor necunoscuti adrese de nici un tip.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum intru destul de rar și acolo. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hei. Cum te mai simți?

| chuckmanson a răspuns:

Ar trebui să mai aștepți să își facă efectul. dacă nu, caută un alt doctor și spune-i ce tratament nu a funcționat.

| 1234568807 a răspuns:

Du-te la psihiatru

| Invictusman a răspuns (pentru 1234568807):

Pai cine crezi ca mi o dat tratamentele? Acolo am fost, dar nu ajuta, anxietatea mea e serioasa, paralizanta aproape, noroc cu xanax dar ma adoarme.

| 1234568807 a răspuns (pentru Invictusman):

Hai ma dar ce anxietate asa mare poti sa ai ca doar nu te-a taiat nimeni, nu te-a sechestrat nimeni

| anonim_4396 explică (pentru 1234568807):

Atacuri de panica, este o frica nejustificata pe care nu o poți controla. Am avut ceva probleme dar îți dai seama ca nu pot spune unor străini, e ceva confidențial.

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-i doctorului, nu exista sa nu te poata ajuta, ca doar de aia e specializat in medicina psihiatrica