| Celdrept a întrebat:

Buna!
Cum pot scăpa de tremurul capului,a corpului din cauza anxietății sociale? De câțiva ani ma confrunt cu așa ceva și vad că nu mai scap,îmi distruge efectiv viața,de abia Xanax mă mai calmează,daca nu iau nu pot ieși din casă,și dacă ies tremur rău de tot. Deja mi-am pătat imaginea în zona din cauza asta și la lucru unde am lucrat,și nu prea mai am bravura sa mai mă angajez de teama de a nu fi judecat,și așa cred că multă lume pe la spate mă face de la nebun la handicapat din cauza acelui tremur,nu știu cum să scap de el și de ce mă înspăimântă lumea așa de rău că nu sunt deloc pampalau la bătaie,chiar sunt un tip masiv și e o umilință sa am problema asta sa tremur in public,am incercat sa o controlez anxietatea,tremurul dar e imposibil,doar când am bani sunt ok și iau Xanax,când rămân fără bani tremur din toate direcțiile daca ies din casa nu știu de ce,se pare că banii mă ajută să capăt confifenta,incredere,când rămân fără bani mă simt ca un homeless nu știu dacă e din cauza că nu mai am părinți și creierul percepe un mare pericol când nu mai am bani dar e real!
Prima data cand ies ma rupe anxietatea și apoi scade in intensitate dar tot persista acel tremur dar nu la fel de strong! Eu cred că am și tremur esențial că de mic îmi tremurau mâinile,dar doar mâinile nu tot corpul și capul,de cand am dezvoltat anxietatea asta horror mi-a distrus viața și nu am pe nimeni care să mă încurajeze cu o vorbă am părinții decedați și neamul meu e indiferent,ei zic că totul e in capul meu dar zic așa sa nu mă jignească că pe la spate și ei mă fac in toate felurile!
A avut cineva anxietate de asta care se manifesta fizic prin tremur al corpului? Cred că acest tremur e un fel de somatizare catre mușchi nu știu,dar mă face de râs,lumea crede că sunt handicapat ei nu știu că eu am de fapt anxietate severa,nu au curaj să îmi spună în fața denigrează pe la spate că așa e la noi!
Îmi e teama că nu mă va accepta nici o fata cu problema asta și că voi fi discriminat,că cunosc foarte bine mentalitatea românilor,majoritatea sunt la fel te stigmatizează daca ai probleme de astea si marginalizează!
E total neașteptat că am așa ceva că eu am fost dur când eram mai mic,mineni aproape nu avea curaj să se puna cu mine că știa ce ii așteaptă,de când m-am cumințit am problema asta cu anxietatea și de când am început să învăț bine,cat timp eram bătăuș și praf la învățătură nu aveam probleme cu depresia și anxietatea,când am început să învăț bine a urmat iadul,îmi era mi-e frica sa nu fiu batut deși eu eram șacalul,nici profesorii nu aveau tupeu sa sară la mine eram agresiv rău,culmea se bagau in seamă toate fetele cu mine in clasa, deși eram cel mai rău!
Asa-i că o să rămân așa toată viața? Când eram mic nu eram emotiv și sensibil eram o mașină de bătut, de la 20 și ceva de ani am devenit melancolic și sensibil dar încă am duritatea aia daca sunt provocat chiar daca par crispat de la anxietate pot deveni foarte periculos,nu îmi place să fiu calcat în picioare am rămas încă cu orgoliu ăla deși și eu mi-am găsit nașul de câteva ori dar nu au avut curaj să mă înfrunte singuri nimeni
Acum am devenit un tip extrem de liniștit, sensibil și mega anxios, nu mai sunt omul din trecut dur.
Am primit bullying într-o frizerie și aveam o problema îmi apărea din senin cicatrici pe fața, m-am dus la un dermatolog analfabet am dat și 300 de lei bani pe analize degeaba,medicul m-a speriat de moarte când i-am zis că îmi apar cicatrici din senin pe fata mi-a pus că am sclerodermie,suspect de sclerodermie,evident la analize a reieșit că nu am așa ceva, dar până am făcut eu rost de bani sa merg sa îmi fac analizele credeam că am boala asta extrem de gravă autoimuna, astea 2 evenimente și încă cateva mi-a agravat rău anxietatea, dar ea a debutat la 13 ani când am început să devin cel mai cuminte elev din clasa și unul dintre cei mai buni la învățătură din elevul care numai bătaie avea în cap, nu știu cum de s-a întâmplat. acest lucru dar din senin s-o întâmplat, eram praf la învățătură și când mam5s himbst am devenit de 2 ori olimpic la engleza,acum de abia o mai știu.

Cred că bullying-ul la acea frizerie m-a afectat cel mai rău,chiar îmi pare rău și în ziua de azi că nu i-am bătut pe toți! Meritau!

Sincer mai bine rămâneam prost rău și bătăuș decât să fiu că acum dar sa nu am problemele astea,deștept nu sunt nici acum dar ați înțeles ideea!
Am incercat multe tratamente și nici unul nu a dat roade,in afara de Xanax nimic nu mă ajută! Sunt deja dependent de ele!
Cel mai mă doare că m-am expus că eu nu am putut sta in casa și m-au văzut ogramada din zona și mă cred nebun,gândi că au văzut că tremur!
Nu îmi permit să merg la psiholog,nu am fost prea rational am jucat multi bani la păcănele
Ce as putea sa fac? Mi afectat sistemul nervos central? Simpatic,parasimpatic? Ce pot sa iau cu excepția xanax-ului? La un stadiu atât de grav poate ajunge o tulburare anxioasa?
In casa nu am nimic,doar când ies,cred că e de fapt agorafobie! Simți o spaima ieșită din comun când ieși afară,dar la mine e grav că se manifesta prin tremur și mă vede lumea,e sesizabilă, mi-a stricat imaginea și parcă nu pot sa trec peste aceasta umilință
Eu mă întreb de ce când eram tâmpit la învățătură și violent nu aveam nimic și când am început să mă schimb brusc într-un copil cuminte,exemplu și bun la învățătură a debutat anxietatea,nu era așa grava ca acum dar simțeam o frica ușoară nejustificată
Acum de la depresie și anxietate câteodată parcă zici că nu sunt de pe această planetă,am probleme câteodată nu mereu cu procesarea informațiilor,înțeleg mai greu și am probleme de concentrare,atenție,dar nu mereu.
Sinuciderea sa fie soluția? Mă chinuie rău nu pot trăi așa la nesfârșit și să vadă lumea că tremur

Ceva remedii naturale nu sunt sa îmi calmeze anxietatea? E atât de severa încât nu i-ați face fata, direct salvarea ați fi anunțat, nu știu eu cum pot sa fiu atât de puternic psihic având în vedere că deja sunt 5-6 ani de când mă confrunt cu așa ceva,parca merg pe front și știu cert că vii fi ucis atât de ampla e frica și emoțiile când ies,mai ales când văd fete frumoase
Menționez că stau și mult în casa,nu am cu cine sa mai ies, nu mai am prieteni, sunt singuratic
Parkinson nu am că am 32 de ani, e de la fobia sociala
Ce as putea sa fac? Am șanse să scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Am auzit destule povești despre oameni care s-au distrus pe viață, i-au distrus și pe cei dragi, doar pentru o iluzie. Să ții minte mereu ce îți spun acum despre jocurile de noroc: sunt construite pentru a aduce profit proprietarului, nu jucătorului. Într-un final, ce să-ți mai zic decât baftă în viață, ai încredere în tine.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa simptomele descrise, te-as sfatui sa mergi la un medic neurolog bun, care sa te trimita la un RMN cranian nativ si cu contrast!

| Celdrept explică (pentru Bula):

Pentru tremur esențial desigur, dar eu acum nu tremur, doar langa oameni și când ies afara!
Eu sunt in casa acum și sunt ok, nu tremur.
E fobie sociala și agorafobie, acum sunt foarte calm.

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Si eu am o problema neurologica, care nu s-a gasit timp de un an si jumatate, dupa care un examen RMN a identificat cauza problemei.
Acum fac tratament si se observa imbunatatire.
La tine, s-ar putea sa fie si libsa de vitamine B1, B6 si B12 (dar asta va spune medicul dupa examinare).

| Celdrept explică (pentru Bula):

Astea neurologice nu se mai pot vindeca, trebuie sa iei toată viața tratament. Mă bucur că ești bine. Ms gândesc că nu e legat de tremur

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Nu toate problemele neurologice sunt nevindecabile.
Problemele de gen "tunel" se pot rezolva prin mici interventii cirurgicale, dar si cele de coloana vertebrala deseori se pot rezolva.
Este de investigat foarte bine si de noroc (la ce medici ajungi).

| Celdrept explică (pentru Bula):

Am înțeles.
O sa iau ce mi-ai sugerat tu, poate ma va ajuta acele vitamine

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Vitaminele ajuta doar daca nervii sunt slabiti, dar neafectati fizic.
Pentru asta trebuie investigatiile facute.

| Celdrept explică (pentru Bula):

Pai la mine cam par afectați, dar repet ..in casa sunt ok, doar afara tremur când văd oameni. Da, știu ce am de făcut oricum, de bani e nevoie.

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Daca ai asigurare, te poate trimite medicul de familie la neurolog.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns:

Doamne fereste. Fa terapie si petrece timp cu oameni distrandu-te. Daca n-ai prieteni, cheama pe cineva din familie sa faci ceva, sa vorbesti. E prea grava anxietatea asta si te-a afectat enorm. De ce sa tremuri? Nu vine un monstru si te mananca. Socializeaza si nu mai lua viata atat de tare in serios

| Celdrept explică (pentru Xox0):

Așa se manifesta anxietatea socială, e un simptom, un efect al stresului posttraumatic, am avut probleme și cu niște cocalari, prin multe am trecut.
Fără Xanax nu am șanse

| Xox0 a răspuns (pentru Celdrept):

Ce probleme? Te-au batut rau?

| Celdrept explică (pentru Xox0):

M-a jefuit un tigan de haine și de telefon, erau mai mulți că 1 la 1 știa că nu are cum sa se pună cu mine. un fost coleg de clasa mi-a înscenat asta, m-a montat calumea la cocalari, sau întâmplat mai multe în noaptea aia dar bătaie nu am luat că o sărut un tigan de al lor pentru mine când s vrut să mă lovească, chir mi-a dat bani de bilet așa tigan nu am mai văzut de treabă, ăla m-a salvat. Apoi un prieten m-a jefuit cu un psihopat de 1000 de lei și m-a drogat dar de la bully ăla din frizerie s-a umplut paharul și cicatricile apărute pe fata din senin cred că am făcut un șoc emoțional + stresul că voi avea probleme din nou cu țiganul ala că umblă în zona la mine, stăteam mereu in stres, singur nu ma puteam bate cu ei că ști că sar cu Sisu cu ce apuca. Prin multe am trecut am avut numai prieteni de rahat. Depresia m-a izolat și ea de societate, mă confrunt de 18 ani cu depresie,mă rupe ambele nu știu cum naiba pot sa rezist cu atâtea și fără părinți, dosr o ruda care ma ajută enorm daca nu era ea eram mort de mult. Bataie nu prea iau eu ușor de la oricine, numai daca se pun mai multi pe mine. Acum am probleme după cum vezi, mă face lumea și în toate felurile pe la spate pe lângă ce sunt bolnav, sunt lovit din toate direcțiile, nu mai știu ce să fac. Anxietatea e grava rău, mi-a distrus 5 ani din viața! Când îi vad pe unii că se plâng că au depresie ma ia cu râsul și că au anxietate,când eu de abia pot ieși până în zona și sunt un tip masiv nu pampalau,și nu ii pot face fata,dar nici nu ai cum. Daca nu tremuram nu era stres dar mă vede lumea și ma fac de râs,e o rușine să ai probleme de astea,nu ești nici acceptat,ești arătat cu degetul,noi nu suntem educați judecăm orice,mai și râdem de oameni cu probleme,pe unele le lua râsul când ma vedea panicat,noi nu știm ca nație sa fim civilizați.
Nu pot nici sa îmi fac iubita din cauza asta.
Nu îmi permit de psiholog,costa foarte mult o ședință și e nevoie de multe ședințe,și lumea mai ma judecă că nu muncesc când vezi ce probleme am.
Am momente și momente,cand am bani sunt ok,dar nu prea o sa mai primesc bani multi că am dezamăgit mult jucând la păcănele ca idiotul.
Din cauza prietenilor toate astea s-au petrecut, mi-a trebuit mie prieteni golani,adevărul e că numai la ăștia trag din cauza faptului că sunt mai creol,sunt blestemathee hee
De unde am atata putere psihica nu știu, nici nu m-am refugiat în droguri sau alcool, nici țigări nu fumez, dar mult nu mai rezist, Xanax vad că nu vindeca tratează doar efectul. Mai sunt mulți așa care nu pot ieși fara pastile din casă, unii nici cu Xanax nu pot ieși aia sunt mai rău decât mine.

| Xox0 a răspuns (pentru Celdrept):

Muta-te de unde stai. Daca locuiesti unde ti s-au intamplat si unde ti se intampla toate astea, retraiesti momentele alea si nu iti face bine. Partea buna e ca nu ai luat bataie. Mai mult mintea ta e dusmanul, crezi sau nu. Sa stii ca peste tot in lumea sunt oameni rai si barfitori, nu e doar natia romana si o spun din experienta. E vorba ca esti diferit si te vad slab, prin urmare li se pare ok sa-ti dea bullying. Cele mai multe suferinte sunt provocate de oameni altor oameni.

Un job online nu poti gasi? Sau poti pleca in afara o perioada. Ai zis ca esti facut etc. poate iti gasesti un job in alta parte, dar trebuie sa incerci o schimbare. Pacanelele, da-le-ncolo si alte dependente aiurea. Iesi in parc si din astea, trebuie sa stai printre oameni ca subconstientul tau sa lase garda jos.

| Celdrept explică (pentru Xox0):

Am fost și în alte părți și aveam anxietate. Când am lucrat ultima oară în țară am reușit să scap, ieșeam și fără Xanax, acum păcănelele mi-au agravat rău anxietatea și așa eram varza. Oriunde mă duc am problema asta, numai cand am bani multi îmi revin când nu mai am începe să se dezlănțuie iadul. De Xanax nu mai scap că sunt dependent

| Celdrept explică:

Scuzați greșelile gramaticale am probleme cu telefonul și sunt foarte iritat, mi se pare nedrept ce mi se întâmplă, parca e prea mult chiar și pentru mine!

Răspuns utilizator avertizat
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Stai prea mult online.

| Celdrept explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Așa este. Dar aveam problema asta și când ieșeam cu niste tovarăși, si ieșeam des. E cred că o trauma

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Celdrept):

Da, e o chestie mentală. Eu zic totuși că n-ar fi rău să stai mai mult pe afară. Dacă nu o faci acum, mai târziu vei fi perfect convins că odată ieșit pe ușă îl vei întâlni pe bau-bau. big grin
E total greșit să te închizi în tine și să-ți faci tot felul de gânduri. Ia viața exact așa cum este ea, cu bune și rele. Și să știi că sunt mai multe bune decât rele.winking
Fă-ți prieteni de calibrul tău, nu copia nimic din atitudinea celor din jur, și fii absolut sincer cu tine însuți.
Ușor, vei recăpăta încrederea de altă dată. Ține minte, totul este la nivel psihic, mental. N-ai nevoie de inutilii psihologi. Ai nevoie de o mare gură de aer proaspăt și de cineva care să-ți zâmbească sincer. Do it! happy

| Celdrept explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Nu am cu cine sa ies. Singur doar pot ieși. Tremurul ăla mă termina psihic că mă vede lumea și mă va considera nebun,și așa unii ma fac cred handicapat pe la spate, proasti și proaste care nici liceul nu îl au terminat! Sa ii ferească Dumnezeu să îmi zică in fata nu o să țin cont că e femeie sau bărbat, m-am saturat de denigrări și bârfe, noi suntem campioni la bârfe și denigrat.
Nu știu dacă o să mai îmi pot face iubita cu problema asta, e grava situația, nici să mă sinucid nu am curaj că pot da gres și să rămân chiar cu handicap real pe viață.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Celdrept):

Ieși singur, momentan. Nu e necesar să ieși însoțit de altcineva. Plimbările îți vor face bine. Ia-o ușor, gradual. Dar, trebuie să faci un real efort pentru a nu te mai gândi la toate tâmpeniile. Și vezi ce faci cu pastilele alea, fiindcă ele doar tratează efectul, nu vindecă.

| Celdrept explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Mersi pentru răspunsurihappy
Important e sa mă las de păcănele sa mă multumesc cu cat amhee hee

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Celdrept):

Am auzit destule povești despre oameni care s-au distrus pe viață, i-au distrus și pe cei dragi, doar pentru o iluzie. Să ții minte mereu ce îți spun acum despre jocurile de noroc: sunt construite pentru a aduce profit proprietarului, nu jucătorului. Într-un final, ce să-ți mai zic decât baftă în viață, ai încredere în tine.