| AndreeaPop a întrebat:

Am 13 ani(am implinit vara asta) si am 1, 50 inaltime. Dupa spusele oamenilor sunt foarte scunda.Toti se mira cand ma vad si zic:Waww, tu esti pe clasa a7-a? Dar parintii imi zic ca sunt bine asa. Deci e bine, sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| chibiusa a răspuns:

Sa-ti spun o mica povestioara.
inainte, oamenii erau inalti si bine facuti pentru ca asa era normal deoarece era foarte importanta munca fizica si o persoana mica si slabanoaga nu avea cum sa realizeze acest lucru. asa ca omul a evoluat, crescand atat in inaltime cat si in musculatura.
in ziua de azi, majoritatea lucrurilor sunt facute cu ajutorul micilor inventii, nu mai este asa mare nevoie de forta fizica, asa ca omul "viitorului" a evoluat din nou, conservand energia acordata cresterii fizice si atribuind-o altor activitati (cum ar fi cea intelectuala), asa ca unii sunt mai micuti.
peste 10-15 ani (daca mai rezista planeta cu noi) majoritatea vor fi mai mici in inaltime.
tu esti ok, ai doar 13 ani si o inaltime medie.
si cat timp te simti ok in pielea ta, poti sa ai si 1.20 ca you'll still rock our socks \m/

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Joacă baschet, înoată, și fă gimnastică ( la o scară de gimnastică )!
Dacă joci baschet/basket, dacă înoți și dacă faci gimnastică, dacă vâslești la barcă cu 2 vâsle, asta nu are ce să îți strice fiind sănătate curată!
Cred că ești cam mică, dar ca să crești tot asta trebuie să faci!

| mona a răspuns:

Stai linistita ca pana la 18 ani,tot o sa te inalti si acum nu esti pitica, esti bine, nu mai baga in seama ce zic oamenii

| KirigayaKirito a răspuns:

Exact aceeasi varsta si inaltime am si eu.Si intru in clasa 7! Nu trebuie sa te ingrijorezi! Ai timp sa cresti! Corpul fiecaruia se dezvolta diferit! Si chiar daca nu mai cresti, (cea ce nu cred)fetele sunt frumoase si micute! Te pup!

| NikoIsDirectioner a răspuns:

EU sunt in clasa a sasea si am 1, 50 inaltime si asta este normaliatea la varsta mea si la ata nu stiu, krek 1, 5...si ceva

| OaKi12 a răspuns:

Eu cred ca esti intre si intre, am o colega in clasa, are 13 ani si are pana in 1, 40, dar am si colege de 1, 60 si ceva happy Deci nu esti nici foarte scunda dar nici inalta.

| VampDiaries a răspuns:

Nu iti fa griji. Totul depinde de inaltimea parintilor. De exemplu eu sunt nalta deoarece mama mea este nalta. Poate ca mama ta nu este la fel de inalta ca totii ceilalti. Mai este o posibilitate, toate fetele se dezvolta la virste diferite, poate ca tu te vei dezvolta un pic mai tirziu in inaltime. Daca vrei totusi sa crest sari zilnic cited 1-2 minute. eu intr-o luna am crescut cu un cm. Funda?

| Beyk a răspuns:

Pai sincer sa fiu ești cam micuță.Eu am 12 ani si 1, 64, dar nu este nimic sunt persoane și mai mici de statura, nu este o rușine.Asa te-ai nascut nu esti tu de vina.Eu cunosc o fata care are 12 ani si 1, 46 dar asa este ea. Nu trebuie sa iti fie rusine ca esti mai mica de statura.Te pup bye

| BadLuckBryan a răspuns:

Nu este nimic grav.mai grav ar fi daca ai fi baiat. si daca vrei sa te mai inalti poti sa tet apuci de volley.sau de vre un sport.Nu iti fa griji. Oameni scunzi sunt mai destepti decat ceilalti.

| anastasiiiiiiiaaaa a răspuns:

Eu zic ca e bine eu am o prietena care are 16 ani si are 1.55 deci tu la 13 ani esti bine

| Christinex a răspuns:

Buna happy si eu am aceeasi problema, dar acum la 16 ani am 1, 58. Mama este mai micuta si cred ca am mostenit-o. Daca nu ai vreun parinte mai micut asa inseamna ca vei creste mai tarziuwinking Nu pot sa zic ca e bine sau nu, important e sa nu te afecteze pe tine. Funda? big grin