| moonchild9 a întrebat:

Am 15 ani, 1.65 si 47 de kg. Cea mai buna prietena a mea are aceeasi varsta, 1.63 si si 43 de kg. Unii spun despre ea ca este prea slaba altii ca e ok. Ce parere aveti? Care dintre noi are greutatea acceptabila pentru aceasta varsta si inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Amandoua aveti greutate normala. Teoretic se spun multe si nevrute. Asa e dezvoltarea voastra daca aveti o dieta adecvata. Totusi daca vrei raspunsuri mai clare accesati lumeaplantelor.info si veti gasi garantat raspuns la intrebarea voastra. Sper sa va fie de folos acest raspuns.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Amândou sunteţi cam slăbuţe!
Tu la cei 165cm ar trebui să ai cam 50-53kg.
prietena-la 163 cm cam 48-52kg.

| pwp a răspuns:

Este mult prea slaba...cu o astfel de inaltime trebuie sa aiba in jur de 53 kg.

| Empathizer a răspuns:

Dacă vă simţiţi bine în pielea voastră, e OK. Amândouă sunteţi ceva mai slabe decât ar fi de aşteptat, dar asta se va corecta de la sine la sfârşitul pubertăţii, când se va încheia creşterea în înălţime. Nu mai aveţi prea mult de aşteptat. Încercaţi să nu faceţi o obsesie din chestia asta cu greutatea. Mâncaţi normal şi vedeţi-vă de viaţă.

| Justdreams a răspuns:

Eu zic ca tu ai inaltimea si greutatea potrivita, ea este prea slaba :*!

| club13medicalstuff a răspuns:

Daca facem calculul inaltime, greutate si varsta amandoua sunteti dezvoltate normal.

| SnowWhite a răspuns:

Fiecare corp e diferit:oasele pot fi la cineva mai grele la altcineva mai usoare sau daca cineva din voi se ocupa cu sportul-masa musculara e mai dezvoltata si prin urmare mai grea.