| Ioana2110 a întrebat:

Bună, TPU.
Am aproape 12 ani, 1, 60 m si 60 de kg. Din august, voi merge la un nutriționist, deoarece m-am ținut o lună de dietă si exerciții, dar fără rezultat. Poate din cauza că am nevoie de o dieta personalizată.
Aș vrea părerea voastră. Cam cate kg voi slăbi până incepe școala dacă am la dispoziție o luna și un pic. Cam câte kg trebuie să slabesc?
Aștept să îmi povestiți experiențele voastre cu nutriționistul(în caz că ați avut).
Vă mulțumesc și aștept răspunsuri sincere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BloodMagickNecromance a răspuns:

Fă sală cât mai multă, de preferat cu antrenor personal. Cât despre dietă, mănâncă echilibrat, asta însemnând atât carne, cât și fructe și legume. Bea foarte multa apă, dacă vrei și ceai, dar neîndulcit. Nu mânca cu 3-4 ore înainte de culcare. Apropo, nutriționiștii nu sunt eficienți mereu, cunosc persoane care au fost și nu s-au văzut rezultate.

| PublicName330 a răspuns:

Nu trebuie sa stai toata ziua in casa.
Fa exercitii la sala de gimnastica sau comanda pastile de slabit, si ai sa slabesti cateva kilograme.
Trebuie sa faci cu bicicleta, sa mananci putin.

| Holy2010 a răspuns:

Ai doar 12 ani!
Te rog frumos sa nu iei in seama cele doua raspunsuri de mai sus absolut iresponsabile si nepotrivite pentru cineva de varsta ta. In nici un caz sa nu te hazardezi si sa comanzi pastile "de slabit" de pe internet. Majoritatea total ineficiente si in nici un caz adresate minorilor. Si ce sala sa faci la 12 anisori... esti abia in perioada prepubertara! La nutritionist poti merge pentru ca esti copil si nu ai principii alimentare formate asa ca nici nu ma mir ca nu a functionat dieta. Oricum esti in crestere si nu e indicat sa tii dieta pentru ca privezi organismul de nutrienti necesari si nu te mai dezvolti, iti intarzii pubertatea.
Miscare e bine sa faci cat mai multa mai ales ca e vara. Fa sport in aer liber, mergi pe jos. Nu ai nevoie de antrenor personal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 5-6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic/Cardio, zilnic sau o dată la 2 zile ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!