| Duniajunk a întrebat:

Buna, TPU!
Vara asta am cam luat in greutate vreo 6 kg... sunt inalta si nu se observa prea tare, dar totusi... vreau sa slabesc! Am gasit pe internet o dieta interesanta. Dieta Rina se numeste.
Asa ca am o intrebare: Ati tinut dieta Rina vreodata? Ati slabit? Cat si in cat timp? Imi puteti spune si niste sfaturi ca sa pot slabi mai repede? Cam intr-o luna jumate?
Si va rog nu imi spuneti: renunta la dieta, la sucuri, dulciuri prajeli, fa sport si ai sa slabesti.
Aștept raspunsuri!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum Dumnezue reusesti sa iei in 2 luni de vara, 6 kG?
Cand toata lumea slabeste pe rupte, ca-i atat de cald si nu se prea mananca.
Apuca-te serios de sport si taie dulciurile, sucurile, alcoolul si fainoasele, inclusiv: painea, pizza, pastele si foitajul.

| xutza a răspuns:

Dieta Rina te condamna la ea toata viata... Pentru ca, timp de 90 de zile iti obisnuiesti corpul cu acele alimente ( carbo, amidon, proteine, vitamine ) pe zilele respective si daca revii la o alimentatie de om normal, o sa te ingrasi de doua ori mai mult. o sa iti provoci dezechilibre ale metabolismului si poti sa iti afectezi grav sanatatea.
Eu am inceput dieta Rina impreuna cu o prietena si ne documentam destul de mult despre ea. Multi au zis ca dupa ce au renuntat la dieta, desi mancau regulat, s-au ingrasat si mai mult.
Eu am renuntat la ea dupa o luna.
Ideea e ca am slabit cam 8 kg in 2 luni. mancam fructe si legume, crude sau fierte, piept de pui, ciorbe, etc, fara paine si consumand 2-3 litri de apa pe zi. Incearca o dieta hipocalorica. Adica mananci mai putin de 3000 cal/zi. gasesti pe net caloriile pentru fiecare produs in parte happy succes!

| Fedaskyn a răspuns:

In opinia mea dieta este doar un "mâner" ce te ajuta să ți mai ușor cheia ce deschide ușa slăbiri, dar sportul este capătul care o deschide. Opinia mea