| Amalia2299 a întrebat:

Am constatat ca in cursul acestei dimineti ma durea stomacul. De obicei eu nu mananc dimineata si beau cafeaua pe stomacul gol. Ma doare stomacul ca nu mananc dimineata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Cafeaua pe stomacul gol este un soc pentru organism. Cafeaua este digestiva iar in cazul asta, nu are ce sa digere. Deci bea cafea dupa micul dejun iar la trezire se recomanda un pahar de apa, nu de cafea. Chiar daca mananci doar o banana si un iaurt, o felie de paine, dar sa ai ceva in stomac.
Obiceiul acesta cu timpul iti poate cauza si ulcer, gastrita sau senzatia de arsuri si durere a stomacului.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De obicei da, te doare stomacul daca nu maninci, stomacul are acele sucuri gastrice secretate de duoden pancreas, ele ne avand ce sa digere in stomac fiind gol, provoaca durere. Trebuie sa maninci dimineata chiar si o felie da paine cu ceva, sa nu i ei medicamente pe stomacul gol decat la indicatia medicului specialist daca ai vreo boală. Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Stomacul te doare pentru ca bei cafea pe stomacul gol!
Cafeaua este recunoscuta ca fiind iritanta pentru stomac, de aceea este indicata sa fie bauta dupa ce ai avut deja micul dejun.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa ne spui ce varsta ai?
Pentru ca simptomele astea se intampla ori la copii care beau cafea de la o varsta mult prea mica, afecantandu-le sistemul nervos ori, ori la cei cu probleme cardiace.