| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Am o aluniță situată pe abdomen de aproximativ 3-4cm.O am din naștere, nu s-a schimbat niciodată ca dimensiune, forma sau culoare, având de altfel și confirmarea unui medic că nu ar părea cancerigenă (după un control dermatologic).
Eu am mai avut o operație a unei alunițe pe față ieșită puțin în relief, aceasta e o simpla pată pigmentată. Fiind minora operația a fost una normală iar durerile pe măsură.
Acum as vrea sa scap si de aceasta.Mai am un an până să devin majoră și sinceră să fiu nu mă simt bine cu aceasta aluniță însă nu as vrea sa recurg din nou la o operație.
Și m-am gandit că poate exista tratamente pentru depigmentarea acesteia macar sau poate as putea recurge la un tatuaj peste.
Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Las-o acolo. Nu inseamna ca toate alunitele nu sunt cancerigene.