| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare
Am prolactina foarte marita, ce sinctome trebuie sa ai la prolactina marita? ce boli apar daca nu o tratezi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai adesea ai menstruatii neregulate si dificultati in a ramane insarcinata. Poti avea scurgeri de lapte din sani si dureri de cap inexplicabile. In stadii avansate poti avea convulsii, coma, tulburarii de vedere.
Practic, niste celule din glanda hipofiza (care se gaseste in creier) incep sa se mareasca si sa inmulteasca si secreta mult hormon. daca iei tratament la timp, ele vor da inapoi si te vei vindeca. Daca nu iei tratament, vor creste tot mai mult, vor forma o tumora si vei avea nevoie de o operatie pe glanda hipofiza 9adica de neurochirurgie) ca sa supravietuiesti (tumora va ajunge sa apese zone vitale din creier).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate lua în calcul diagnosticul ciclurilor anovulatorii, a dereglărilor ciclului menstrual, a amenoreei și galactoreei hiperprolactinemice, infertilității, suspiciunilor de tumori hipofizare (microadenoame si macroadenoame) și mamare.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"