| Patrecea a întrebat:

Bună TPU.
Am zis ca ma apuc de sala si ca vreau sa duc un stil de viata mult mai sanatos.
As vrea sa va rog sa imi ziceti idei de mic dejun si de cină sanatoase.
Ce ar trebui sa consum?
Ma refer la alimente.
Si ce ar trebui sa elimin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand SALA dupa 20 de ani cand cresterea ti s-a incheiat si nu-ti mai sunt inhibati hormonii de crestere.
Dupa cum vad eu, abia ai terminat clasa a IX (daca in aprilie 2020 era inca clasa a VIII-a), asadar acum ai cam 15-16 ani, inca destul de micuta si in plina dezvoltare.

Pentru varsta ta, ti-as recomanda un sport de echipa, care te va ajuta sa te devzolti armonios si sanatos: volei, handbal, baschet, tenis de camp, inot sau atletism.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat despre mancat sanatos: elimina carbohidratii (painea, pizza, pastele, foitajul, prajiturile, dulciurile, cerealelel) si zaharul (dulciurile, gemurile prajiturile si sucurile) din viata ta si vei avea multe avantaje, fara ele.
Mananca 3 mese pe zi, fiecare cu salate de cruditati (sau legume gatite) si cate o bucata de carne, cat podul palmei tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca este puterile tale de intelegere unele raspusnuri care se dau aici, de aceea te invit sa-ti vezi de drum si sa nu mai intervii cand nu intelegi raspunsul si nici sa jignesti userii, asa cum ai facut aici.

| sierra1 a răspuns:

Geme netu' de așa ceva, ia una:

https://www.divahair.ro/......nz_si_cina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaurt grecesc si ou

| NunuNini a răspuns:

La micul dejun mananci englezeste: oua, sunca, etc. Cauta. Cina in schimb, o dai dusmanilor, cum spune un proverb.