| Ariyana a întrebat:

Buna,TPU! As vrea va rog sa imi dati exemple de garnituri sanatoase.Eu consum carne(peste si piept de pui), dar imi place sa consum si garnitura pe langa.In general garniturile pe care le consum sunt:legume fierte,spanac,mazare, orez brun.Si as vrea si alte idei, de preferat bogate in proteine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Paste din grau dur
cartofi dulci
iahnie de fasole ( fara multa prajeala )
legume crude
linte

| pietrean a răspuns:

Deja mananci proteine din carne.Iar langa proteine, este sanatos sa mananci legume ce contin vitamine si minerale.
GARNITURI pentru carne:
1.SALATE:morcov+telina radacina+sfecla(si daca vrei un mar acru),toate rase+otet de mere cu miere,daca vrei un strop de ulei de masline,un varf cutit de sare.
Varza taiata fideluta+morcov ras+patrunvel verde+otet mere,sare.
Ardei copti+otet mere+un varf cutit sare,putina miere(sau zahar).
GARNITURI langa carne:ceapa taiata cubulete,calita bine in putin ulei+apa+sare,apoi se adauga boia de ardei dulce,putin piper macinat, apoi se pun cartofi roz, fierti in coaja, cu sare pusa in apa, taiati cubulete si se amesteca toate bine.Se presara patrunjel verde taiat.
Pastai verzi, cele rotunde, dupa ce au fost fierte cam 5 minute, sepun repede in apa rece, apoi se pun peste putin ulei fierbinte in care se pune si usturoi taiat marunt.Se presara patrunjel verde.
Piure de mazare:se caleste o ceapa in putin ulei+apa+putina sare,se fierbe mazarea,apoi se paseaza toate.
Piure de telina radacina:se fierbe telina cu un cartof alb,mic,cu putina sare,se paseaza bine si daca vrei pui o lingurita unt.
Mai poti face piureuri,sau garnituri simple(fierte putin si calite cu putin usturoi) din broccoli,conopida.
Poti folosi si fasolea,lintea(eu fac mancarica chiar si cu carne pui), nautul, ori garnitura ori mancare de baza.
Mai gasesti retete, sau ce produse contin proteine, cautand pe GOOGLE.

| Kinezuul a răspuns:

Foarte bine mentine-te asa cum esti si pe langa asta poti manca piep de curcan, branza de oaie si asa mai departe