| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Cât de rau se poate înrăutăți un abces dentar dacă in perioada asta nu il pot trata întrucât e închis la dentist? Sau ce pot sa fac in situația asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru abces suna la medicul dentist. O sa-ti spuna ce medicamente sa iei, ca de interventie nu poate fi vorba. Apoi vorbesti cu medicul de familie si-ti scrie o reteta, deoarece antibioticele nu se elibereaza fara reteta. Asta este o varianta. Poate sa iti dea direct reteta medicul de familie. Medicul meu dentist a lasat scris la usa nr. de telefon. Daca nu reusesti, telefon la DSP sa-ti spuna daca exista medici stomatologi de serviciu in aceasta perioada. Acest lucru poate sa ti-l spuna medicul de familie sau la urgente, prin telefon.

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Abcesul dentar iti pune viata in pericol, deci ESTE urgenta medicala, asa ca ai dreptul sa dai telefon la 112 si sa intrebi ce poti sa faci

daca esti din Bucuresti du-te la facultatea de medicina dentara, NU in alta parte, eu m-am ars din cauza asta, VACA de la un spital mai amarat mi-a umflat dintele, pentru ca a pilit plomba dinteului care ma durea de 2 zile sa vada daca am carie dedesubt si apoi a pus pansament dentar care NU E VOIE, a doua zi m-am dus la Facultatea aia si m-au intrebat CU SUBANTELES, "unde mi-a pus pansament, ca din cauza aia s-a umflat dintele" (hai ca am scris prea mult, sper ca te-am convins)

| Zorn a răspuns:

Hmm, oare nu poti sa iti suni stomatologul pentru un consult de urgenta? Cu un abces nu e de joaca. Nu se vindeca de la sine si, in cele mai multe cazuri, chiar daca se sparge, tot trebuie sa te vada un medic. Sa stii ca abcesul poate fi considerat o urgenta medicala, mai ales daca e insotit de febra, umflarea fetei, batai rapide ale inimii etc. Daca nu poti merge la dentist, macar incearca sa iti suni stomatologul si sa il intrebi ce medicament ar putea sa iti recomande in aceasta situatie.