| illegalb0y a întrebat:

cum se poate vindeca rau de autocar? funda daca ma vindec

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Am citit undeva despre un tip ce avea rau de mare. Odata cand trebuia sa mearga undeva, si-a luat un sac de mere cu el si a tot mancat din ele cat timp i-a fost rau, pana la urma s-a obisnuit cu ruliul (miscarile navei) si nu i-a mai fost nici rau.

| mymed a răspuns:

Stai mai in fata si fixeaza un punct din departare, aseaza-te in sensul de mers, nu manca foarte gras sau foarte aromat de dimineata si eventual ia un medicament impotriva raului de miscare.
http://mymed.ro/rul-de-micare.html

| AnotherGirl a răspuns:

Buna! happy
Am problema asta de cand sunt mica straight face. In general, raul de autocar nu se vindeca straight face ( din pacate). Pot doar sa-ti spun ca trece cu timpul, iar mai tarziu va disparea de tot. Cateva sfaturi care la mine functioneaza de minue :X :
Sunt niste pastile foarte bune : Emetostop. E bine sa le iei fara apa, pentru ca isi fac efectul mai bine (le mesteci in dinti)
De obicei, eu plec cu stomacul gol (daca e drum lung) ca sa nu am ce vomita laughing
Evita sa te uiti pe geamul de langa tine pentru ca iti creeaza o stare de ameteala. Cel mai bine e sa stai in fata si sa te uiti drept inainte
Daca esti cu prietenii, colegii, rudele, incercati sa creeati o atmosfera cat mai placuta. Discutati pe tot felul de teme, depanati amintiri :X, spuneti bancuri (seci, cu Bula, cu Sir si John, culmi ).
Cantati, ascultati muzica, imitati-va happy
Va puteti juca: de exemplu in loc sa jucati ce incape intr-o valiza (sper ca stii jocul) combinati jocul cu fazan. Ca sa fie si mai distractiv faceti ce incape intr-un borcan laughing sau ce incape intr-o valiza de sticla cu capac laughing
Orice ai face, fii cat mai optimist. Nu te gandi de loc :" O sa-mi fie rau. O sa fie aia, o sa fie aia"
Ca sa nu-ti umpli stomacul, in loc de limonada ia la tine niste felii de lamaie si le folosesti cand ai senzatia de greata.
Pentru orice eventualitate, ia la tine cateva pungi kiss

Sper ca te-am ajutat :-
Have a nice day! kiss

| AlexSM86 a răspuns:

Frati-miu avea rau de masina cand era mic si stiu ca la el a functionat urmatoarea chestie: cand mergea cu masina manca o maslina si sugea la samburele ala pana ajungea la destinatie laughing) Chiar a functionat!

| мαddยtรรα a răspuns:

Exista medicamente pentru asa ceva.

| GumitzaDePepene a răspuns:

Pai,daca iti e rau pe autocar, asaza-te pe primul; loc din fata si uita-te in fata mereu.nu manca chips-uri pe autocar,carne grasa,etc. daca ti-e foame, mananca un fruct, un pufulete...
PS; NU UITA SA IEI O LAMAIE SI CATEVA PUNGI!