| Frumushica20001 a întrebat:

De cateva zile ma doare stomacul foarte tare. Mentionez ca astazi de dimineata nu m-am putut ridica din pat deoarece imi era foarte rau. Cand mananc ma doare foarte tare STOMACUL. Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Poti descrie si localiza durerea? Daca este chiar la stomac, epigastralgiile sunt un simptom al gastritei, ulcerului, etc.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Stomacul poate sa te doara si din cauza unor medicamente sau vitamine pe care poate le-ai luat in ultimul timp, cum ar fi vitamina C sau ceva efervescent, dar, asta ar insemna ca ai ceva probleme la stomac si ar trebui sa mergi la un medic! nu lasa sa se agraveze problemawinking

| abbeydudaa a răspuns:

Mergi la doctor!
poate fi foarte grav.

| voodoo85 a răspuns:

Daca te doare stomacul cand mananci nu prea este de bine.
De obicei sunt 2 cauze: ori ai un inceput de ulcer(perforarea musculaturii netede a stomacului, situatie in care nu ai voie sucuri acidulate, lactate fermentate) sau nivelul HCl(acidului clorhidric din stomac)componenta a sucului gastric eliberat de fiere este peste limita normala ceea ce influienteaza niovelul ph-ului din stomac.In acest caz ai si o senzatie de arsura ce pleaca din stomac si continua pe esofag.
Ca medicatie, in primul caz poti sa iei Omeprazol(omez, omeprazol) sau pantoprazol(controloc), daca ai peste 12 ani.
In celalalt caz se recomada No-Spa 40mg asociat cu un antiacid(rennie sau dicarbocalm)+un colebil sau bilplus pentru reducerea nivelului de suc gastric secretat.

| razvan81 a răspuns:

Ulcer, gastrita, ceva la bila, pot multe. cel mai bine sa te duci la medic.