| emyy31 a întrebat:

Buna tpu.dece cand intru de la frig la caldura ma rosesc si imi arde fata? dau fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Schimbarile bruste de temperatura
actioneaza asupra capilarelor din piele--- la inceput produc o vasoconstrictie, apoi o vasodilatatie puternica, cu stagnarea sangelui in diferite teritorii ale pielii( expuse diferentelor de temperatura externa)

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Asa se intampla la toata lumea.

| pietrean a răspuns:

Culoarea rosie a fetei se datoreaza cresterii a valorii hemoglobinei, care apare in situatii de hipoxie(scaderea consumului de oxigen din sange).
Este consecinta unei probleme circulatorii, pe care frigul o agraveaza.In mod normal, capilarele sanguine din piele se ingusteaza in contact cu temperaturile scazute, pentru a limita pierderile de caldura.Trecerile bruste de la temperaturile scazute de afara la cele ridicate din casa supun capilarele unui efort de adaptare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://dictionar.romedic.ro/inrosesc-la-fata
Te pup!

| emyy31 explică:

Va multumesc tuturor happy

| Cristescu_Simona_1990 a răspuns:

Pentru ca atunci cand stai la frig sangele circula mai greu iar cand intrii la caldura se pune din nou in miscare iar capilarele (capatul venelor ) din zona fetei se dilata => rosesti si ai impresia ca iti arde fata happy