| Mikutza98 a întrebat:

Eu locuesc in oras dar am veit la tara pentru citeva zile. Eri am fost la o prietena si are un caine rau. M-a muscat de picior. Cainele nu e vaccinat si nici eu. Dupa ce m-a muscat am simtit o durere citeva minute (aproximativ 5 minute). Pe urma nu ma mai durut. Eram imbracata in pantalosi asa ca nu m-am uitat daca m-a zgirîiat sau nu. Sara cind am veni acasa si m-am uitat la picior primul strat de piele este luat. Cum ar fi 2 gauri. Au fost mai adinci dar acum doar pielea e luata. Desupt la piele parca ar fi o vinatae micuta. Si am o senzaie parca m-am arde piciorul. In special in zona muscata. Ce sa fac? Sa plec la un medic sau poate sa nu fie ceva grav? Cainele avea niste ochi tuulburi dar nu stiu daca are simtomul turbarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Te-a muscat un caine NEVACCINAT si tu NU ai facut antirabic? fugi la urgente si fa-ti vaccinurile, asta nu este o gluma tampita, lasa sfaturile de pe internet, caine nevaccinat => spital. pe fratele meu l-a muscat un catel din joaca, i-a dat sangele, s-a dus la spitalul de boli contagioase si a rezultat in antirabic pentru 15-20 de zile. NU te juca cu (scuze cacofonia) muscaturile de caine. pe mine m-au muscat proprii mei caini (2 caucazieni) in cearta lor pe dominare, si alaturi de carnetele lor de sanatate cu TOATE vaccinarile facute, am ajuns 1 saptamana sa iau ketonal si augumentin de 1g, alaturi de masari din 3in 3h cu alcool iodat. si asta cu 2 caini vaccinati ca la carte, fara contact cu boli din exteriorul curtii.

| sickoffallthings a răspuns:

Sa te duci urgent la medicul de familie, nu e bine.

| qxeenbee a răspuns:

Nu cred sa ti se intample ceva grav daca te.a muscat, poate doar sa se infecteze zona muscaturii. Trebuie sa mergi la doctor pentru a curata rana, deoarece daca simti ca te arde ai facut puroi(ceva alb ce provoaca infectia).
Se poate sa apara complicatii, in cel mai rau caz, de aceea e recomandat sa mergi la medic. El va stii ce trebuie facut. Sa te insanatosesti repete :*!

| Clara123 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la medicul de familie.