| Tudor_2273 a întrebat:

Buna TpU

Ieri am spart un pahar de sticla in bucatarie. Si ca un prost am umblat descult (dupa ce am curatat) dar se pare ca am luat un mic ciob in talpa. Ma inteapa il simt acolo dar nu il vad. Stiti cumva ceva leacuri babesti ca sa il scot. Nu vreau sa merg pentru asa ceva la urgente.

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei medic atunci lasa-l acolo o perioada, calca si tu cum poti si spala locul unde te-ai intepat.Normal ar trebui sa coaca si iese singur.Se va umfla un pic dar iese singur.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Dezinfectează o pensetă (o pui la fiert, nu o dai cu spirt că o să înnebunești) și încerci să „desfaci" rana și să scoți ciobul înainte să se regenereze țesutul acolo. Dacă nu reușești, mergi la spital cât mai curând pentru că o să ți se „prindă" pielea și o să trebuiască să fii tăiat pentru a ți se scoate ciobul

| Derp02 a răspuns:

Du-te la un medic, acolo e mai sigur.