| XxPufosheniaXx a întrebat:

Buna TPU
Imi puteti spune ce sunt amprentele si ce formeaza amprentele?
Sunt foarte curioasa de acest lucru!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

Atunci cand un om atinge un obiect cu degetul (un geam, o tastatura, un mouse, o carte), a lasat o urma(o urma invizibila...dar ea poate fi vizibila cu ajutorul aparaturii speciale). Acea urma se numeste amprenta.Fiecare om poate lasa o amprenta unica.Doi oameni nu pot avea niciodata aceeasi amprenta.
Amprentele se folosesc de obicei in descoperirea unui criminal care a pus mana pe o clanta a usii, pe un geam, etc.
FUNDA?

4 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Uita-te foarte atent la varfurile degetelor tale. O sa observi niste "santulete" foarte mici. Alea sunt amprentele.

| XxPufosheniaXx explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri...
Toate sunt foarte bune si m-ati ajutat!
Sper sa nu va suparati pentru ca o sa ii dau funda lui andreeadutzy, pentru ca raspunsul ei a fost putin mai clar!
Oricum va multumesc mult tuturor! happy

| irina101 a răspuns:

Unul cate unul, oamenii apasau degetele lor innegrite de cerneala pe cartonul alb care continea numele si numarul lor. Detinutii din inchisoarea Sing Sing din Ossining, New York, faceau istorie. Era ziua de 3 martie 1903 si, pentru prima data, o institutie penala facea o clasare a amprentelor digitale ale detinutilor. Aceasta a devenit mai tarziu o parte a fisierului principal al Biroului Federal de Investigatii din Washington D.C.
Astazi, exista peste doua sute de milioane de amprente digitale inregistrate la F.B.I. - Directia identificarii. Acest fisier este folosit spre a ajuta la identificarea criminalilor si persoanelor disparute. In fiecare an, peste 1500 de cadavre sunt identificate datorita amprentelor digitale. Intr-un an, peste 15000 de criminali sunt arestati cu ajutorul amprentelor digitale.
Sa luam, de exemplu, cazul marelui jaf de tren din 1963, cel mai mare furt de bani al tuturor timpurilor. Cu ajutorul amprentelor digitale lasate pe fereastra unei bucatarii, a unei cazi de baie si a unei cani de bere, cei doisprezece faptuitori au fost pana la urma prinsi si condamnati la un total de 291 de ani de inchisoare.
Cu amprentele digitale nu se poate face nici o greseala de identificare. Chiar si gemeni identici au amprente digitale diferite. N-au fost gasite nici macar doua amprente digitale care sa fie la fel. De aceea, ele sunt calea cea mai sigura pentru stabilirea identitatii.

| irina101 a răspuns:

Unicitatea amprentelor tale digitale este o cale prin care Dumnezeu arata ca tu esti cineva deosebit. Biblia spune ca pana si perii capului ne sunt numarati. Atunci de ce nu si liniile, intorsaturile, arcuirile si spiralele degetului nostru mare? Nu exista nimic care sa nu fie cunoscut de El. "El cunoaste pe fiecare om pe nume si Se ingrijeste de fiecare, ca si cand n-ar mai fi un altul pe pamant pentru care El sa fi dat pe Fiul Sau prea iubit." (Ellen White) Dumnezeu te-a facut unicat si El te iubeste si iti poarta de grija in mod individual. Tu esti atat de pretios, incat Isus ar fi venit sa moara pentru tine, chiar daca ai fi fost singurul pacatos din lume. Dumnezeu te-a facut deosebit de oricine altcineva. El doreste ca tu sa te recunosti ca o persoana deosebita in ochii Lui. Tu esti fiul Lui, pe care El il iubeste atat de mult.