| kim01 a întrebat:

Buna TPU.Imi puteti spune va rog dc nu sunt bune energizantele?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ca orice stimulent (banuiesc ca au si cofeina printre ingrediente) actioneaza asupra sistemului nervos central, pe care il impinge sa functioneze mai repede decat normal. consecintele imediate sunt contractarea venelor si arterelor, prevenirea somnului, reducerea apetitului, mărește viteza inimii, accelerează respirația și dilată pupilele. (cam aceleasi efecte ca la orice stimulent)

la doze mari de cofeina/energizant, oragnismul incepe sa se comporte ca si cum ar fi sub influenta stimulentelor de calibru, cum ar fi cocaina sau amfetaminele. risti in primul rand stop caridiac, hipertensiune arteriala si chiar insomnie (daca consumul este pe termen lung).

sper ca te-am lamurit care sunt riscurile/avantajele consumului de energizant. in urmna efectelor pe care tu le urmaresti (cum ar fi o mai buan concentrare si inlaturarea oboselii) urmeaza caderea (cu oboseala accentuata si lipsa poftei de mancare) mai grav e cand se adauga si insomnia la efecte adverse (cand esti obosit, vrei sa dormi, dar nu poti)

| IMC90 a răspuns:

Uitai sa precizez. Referindu-ne strict la energizante si nu la cofeina. In timp, duc la insuficienta renala. Ataca rinichii. (in special in combinatie cu steroizi, daca cumva faci sala, in 3 ani ajungi la insuficienta renala si o sa faci dializa toata viata.)

| Rockart a răspuns:

Bună! Nu sunt bune pentru că sunt ca un fel de droguri... creează dependenţă.O să ajungi să nu poţi sta în picioare dacă nu bei un energizant, să ai probleme de concentrare, să devii hiperactivă... etc.

| hummer24 a răspuns:

Pentru ca in cele din urma o sa faci infarct

| Raducu1 a răspuns:

Pentru ca iti dau energie doar pentru putin timp si atunci o cam iei razna si dupa aceea vei super obosi!

| Ady9021 a răspuns:

Eu era sa mor din cauza lor. Iti deregreaza functionarea inimii.

| AndreeaCojo a răspuns:

Pentru ca cotin chimicale si multe substante care dauneaza sanatatii (creierului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu beau de acum 2 ani energizante constant si nu mai pot alerga repede si nici nu mai am rezistenta straight face, adica obosesc foarte repede. Si mai si deschidrateaza corpul intr-o oarecare masura. Plus ca obosesc inima si pe termen lung apar dureri.
Eu o zic din experienta mea.

| DCSHOE a răspuns:

Nu zice nimeni sa nu bei energizant, dar sa nu bagi in tine energizant ca in spitalul de urgenta. Daca bei o doza la 2-3 zile e ok, dar daca bei 1-2 l pe zi sa zicem... atunci nu mai e ok. Consumul in exces afecteaza inima, iar pe urma -> INFARCT!

| poateEU a răspuns:

Pentru ca contin taurina, o substanta daunatoare pentru. cei -18 ani

| mariastar a răspuns:

Pentru ca nu poti dormi noaptea si nu-tii somn mult timp ele trebuiesc folosite de soferi ca sa nu adoarma la volan