| Andreea_Mihaella_1998 a întrebat:

Maine trebuie sa fac o radiografie pulmonara... daca stie cineva cam cum se face? cum se procedeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

Mergi frumusel la radiologie, cu biletul de trimitere. Nu te gandi ca n-ai voie sa mananci sau sa bei, pentru ca ai voie. Acolo, cand te invita asistenta, iti va spune sa dai jos tot ce contine metal, inclusiv sutienul. Daca ai bustiera o poti lasa pe tine. Radiografia dureaza. Apoi, in functie de aparat, fie te aseaza pe o masa, fie vei sta in picioare langa un dispozitiv. Va striga la un moment dat la tine sa tii aerul, sa nu-i dai drumul si apoi... cam gata.

1 răspuns:
| Andrei258 a răspuns:

Buna seara trebuie sa mergeti lamedicul de familie care va va da o trimitere catre radiologie cu accea trimitere mergeti la radiologie cei de acolo va vor inregistra si va vor pune la aparat cu pieptul dezgolit pe scaun dumneavoastra trebuie sa nu respirati cand va vor spune o seara placuta