| Kisses a întrebat:

Mucusul cervical se mai numeste si secretie vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mucusul cervical NU reprezinta aceelasi lucru cu secretia vaginala, sunt 2 secretii complet diferite, fiind produse de glande diferite si fiecare dintre ele are un rol bine definit si in acelasi timp complet diferit. Secretia vaginala este produsa de glande situate in mucoasa existenta pe peretele vaginului si are rolul de a mentine umezeala si de a igieniza permanent vaginul prin procesul de autocuratare. Mucusul cervical este produs de niste glande situate in colul uterin, si in functie de perioada ciclului menstrual poate fi mucus cervical NEFERTIL produs pe parcursul intregului ciclu menstrual cu exceptia celor 6-7 zile corespunzatoarei perioadei fertile si ovulatiei, atunci cand acest mucus cervical devine unul FERTIL si are un rol important/major chiar determinant in procesul de acces al spermatozoizilor din vagin in uter. In cazul in care lipseste mucusului cervical fertil procesul de procreere devine practic imposibil. Multa sanatate! http://feminitate.org/2009/03/fam-mucusul-cervical-3/ https://doareu.com/secretiile-vaginale/

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Citeste aici: http://www.totuldespremame.ro/......la-sarcina