| Alexu2222 a întrebat:

Buna TPU, rabia se poate transmite de la om la om sau doar de animal la om prin muscatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Laura162 a răspuns:

Teoretic, se poate transmite de la om la om exact cum se transmite de la animal la om (muscatura e cea mai frecventa metoda). In practica, insa... nu cred ca s-a inregistrat vreun caz de transmitere directa. A fost un caz de transmitere indirecta in urma cu cativa ani, dar oricum e super rar.