| FFG454 a întrebat:

Sunt baiat (nascut in septembrie 2000) si mereu imi lacrimeaza ochii. E foarte enervant. Unii oameni cred ca eu plang. Deobicei la lumina solara sau mai bine zis afara, imi lacrimeaza ochii si mai ales stau cu ochii putin inchisi, ca ma deranjeaza lumina. Ce am si ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AgentulVIPPro a răspuns:

Buna ziua. Inca de cand se naste, ochiul omului este in continua evolutie aceasta urmand sa finalizele cand persoana atinge 18-23 ani. Pe parcursul evolutiei ochiul trece prin diverse schimbari, infectii multe fiind banale cu simptome banale. Lacrimarea ochilor este absolut normala insa, in cazul unui exces principalele motive sunt : excesul de lichid in corp, nivel ridicat de praf in aer, infectiile la invelisul albicios iar in cel mai rau caz, conjunctivita. Sa incepem cu ce e mai usor. Ochiul lacrimeaza in momentul in care nivelul de apa scade sub 60% la nivelul ochiului insa aceasta lacrimare nu ar trebui sa dureze mult. Daca pe suprafata alba a ochiului identifici pete de nuanta galbuie inchisa/deschisa asociata cu venisoare spiralate rosii precum roseata ochiului, usturimi la clipire, acestea sunt semne ale conjunctivitei. Ce-a mai banala cauza a lacrimarea ochilor este epuizarea organismului. In cazul in care nu dormi cel putin 8 ore pe noapte, stai mult in fata pc-ului sau a televizorului, citesti mult si alte multe motive. poti incerca picaturile calmante de ochi care relaxeaza ochiul si ofera raportul de potasiu precum si alte vitamine necesare ochiului. o zi faina.