| Denisa1Elena a întrebat:

Sunt operata de ampendicita de o luna si nu stiu, ma cam doare operatia si cand fac putin efort ma doare tare. Acum 2-3 zile am mers intr-o padure cu prietenii si am fugit laughing. Si am facut febra musculara cred.Ma doar asa de tare picioarele incat nici nu le pot misca,nu pot sta in genunchi nu pot sta picior peste picior, si noaptea cand dorm si vreau sa le misc ma inteapa si ma trezesc imediat. Ajutati-ma va rog, vreau sa stiu de ce ma doare operatia. se poate desprinde? Si cu febra musculara in cat timp trece? Nu mai suport, nu am avut niciodata o febra musculara! DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Nu te speria! E ceva norma! Febra musculara apare la orice activitate musculara pe care nu ai pregatit-o cu putin antrenament. Trece in 2 - 3 zile in care mai poti manca si putina ciocolata (asta am citit-o intr-o carte; sper sa functioneze si la tine!). In ceea ce priveste operatia, si acolo e normal. Te va mai durea mult timp de acum incolo; ceva s-a schimbat de ceva timp incoace. In zilele astea, toti care s-au operat au dureri foarte mari. Aici ma duc cu gandul la cateva chestii pe care le vad prin spitale si ma gandesc ca poate din cauza asta! Totusi, ai mare grija la eforturi mari fiindca poti face hernie si asta e nasoala. Ai grija de tine mult de tot si nu te neglija! Dupa un an tot o sa-mi mai scrii ca, din cand in cand, tot te mai doare operatia fiindca o operatie e totusi o operatie, oricum ai privi-o. Asculta muzica, relaxeaza-te si nu merge foarte mult, nu urca scari multe, nu cara greutati, nu te apleca brusc sa ridici ceva de jos (nu conteaza cat este de usor!) etc. Ai grija si la dieta! Mananca chestii care nu te baloneaza si nu te constipa, multe fructe proaspete, legume, ulei de masline, carne slaba de pasare sau vita, facuta in sosuri lichide si poti purta o burtiera care sa te stranga putin peste burta; asa iti mai ia din dureri! Nici nu e prea indicat sa stai picior peste picior - asta creaza o presiune mult prea mare in burta si acolo este o operatie, de asta nici nu poti sta! Stai la orizontala, comod, acoperita sa nu-ti fie frig fiindca faci reumatism la operatie si te va durea la fiecare schimbare de timp, temperatura etc. In fine, cred ca ti-ai cam dat seama ce am vrut sa spun. Eu te imbratisez, ca sa ai puterea necesara sa le faci pe toate bine si la timp. Mult noroc!