| annempx a întrebat:

trebuie sa consumi calorii in functie de varsta sau înăltime? Apropo am 1.58! Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Denision99 a răspuns:

Bună seara,
Nu contează vârsta pentru cantitatea consumării caloriilor. Te sfătuiesc să faci sport din plin, deoarece te ajută fizic cât și psihic.
Sper că te-am ajutat.Pentru alte detalii, aștept un mesaj privat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tocuri inalte porti? ce varsta ai? mersi.

| RayVagos a răspuns:

Aici depinde de preferintele tale. Daca ti se pare ca esti slaba si vrei sa mai pui ceva pe tine atunci poti sa mananci mancaruri ce contin un numar mai mare de calorii cum ar fi boabe de quinoa, stafide, unt de arahide, etc. Dar parerea mea este ca esti bine asa cum esti. Totusi, aici poti gasi un calculator pentru asta: https://www.bodybuilding.com/fun/macronutcal.htm
Numai bine! : )

| denisamihaela a răspuns:

Caloriile trebuie consumate de fiecare persoana. Dar nu contează Neapărat vârstă sau înălțimea. Contează în primul rand cate calorii ai mâncat într-o zi normala și îți faci un calcul sa "arzi" măcar jumătate din ce ai consumat în ziua respectiva. Daca tu ești o persoana ponderata și nu faci excese culinare nu trebuie sa îți faci o problema din cauza înălțimii. Repet: nu trebuie consumate calorii în funcție de vârstă sau înălțime.

| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu-i cazul sa pierzi calorii, pana nu ajungi la o greutate normala, fiind deja foarte slaba.
La 1.58m trebuie sa ai 45-48 kg!

| RAY a răspuns:

Trebuie sa consumi alimente nu calorii ca nu poti consuma direct calorii, in functie de greutate/inaltime, eu cred ca ai o rata de 1200 de calorii cam asa, atat ai arde fara sa faci absolut nimic

| cyupaku a răspuns:

Of! nu mai tineti cont de toate aceste chestiuni, simte-te bine in pielea ta