| anonim_4396 a întrebat:

Sall! am 12 ani si 1.58. mama tot imi zice ca daca nu mananc branza si lapte nu mai cresc. e adevarat?cryingcrying fetele pana la ce varsta cresc in inaltime? mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fluturasul a răspuns:

In general cresterea la fete se opreste pe la 18 ani dar se poate opri la fel de bine si la 16 si la 12 etc. daca nu manaci lapte si branze nu te vei opri din crestere. Mama ta iti spune asta pentru ca laptele si branza sunt niste alimente esentiala si fara calciul pe care til da laptele si pe care daca nu il consumi o sa iti lipsesasca, o sa ai o sanatte precare si asta se va vedea. Mama ta stie ce spune. Daca nu ai calciu in organism o sa fi foarte slabinta, ti se vor rupe unglie foarte usor si iti vor aprea pete elbe pe ele daca nu le ai deja si parul iti va cadea mult mai repede doarece parul are nevoie printe altele si de calciu ca sa fie rezistent.

| madagascar a răspuns:

Eu am 21 ani si 1. 58 cm si am mancat branza si lapte cand eram mica da atat am crescut, inaltimea e genetica daca parinti tai sunt inalti vei fi si tu pe undeva pe acolo daca nu, nu

| loveee a răspuns:

sincer nici eu nu am cescut decat pan ala 12 ani si am 1.65 dar matusa mea a crescut pana pe la 18 ani nu o obligatoriu sa cresti pana la o anumita varsa fiecare organism se dezvolta in felul lui... pana la 18-20 de ani mai cresti si atunci poti zice ca te`i dezvoltat complet dar poti face un spor care sa te inalte gen inot sa bashet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sincer nici eu nu am cescut decat pan ala 12 ani si am 1. 65 dar matusa mea a crescut pana pe la 18 ani nu o obligatoriu sa cresti pana la o anumita varsa fiecare organism se dezvolta in felul lui... pana la 18-20 de ani mai cresti si atunci poti zice ca te`i dezvoltat complet dar poti face un spor care sa te inalte gen inot sa bashet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu depinde de alimentatie.eu am 11 ani si am 1m 57 si mama are 37 ani si are 1m59.depinde de cat de inalte-s rudele tale.mama si tata au o inaltime medie de ex, fratele meu nu mai zis(are 8 ani), la mine eusi unchiul meu suntem cei mai ina, ti din familie. daca totusi nu te simti bine asa, du-te la inot, la baschet sau volei si vezi atunci ce vei cretelaughing. eu una-s a3a ca inaltime in clasa, am fete si 1. 45

| misa_5651 a răspuns:

Cresterea nu se leaga strict de alimentatia cu lapte si branza dar sa stii ca mama ta face foarte bine cand te sfatuieste sa le consumi. O sa cresti si fara ele dar sincer nu cred ca ti-ar conveni ca la 16-17 ani cand o sa ai probabil o inaltime de 1. 62-1. 70 in loc sa iesi cu prietenii sa stai in casa pentru ca ai o mana sau un picior, Doamne fereste, rupt. Laptele si branza contin extrem de mult calciu si crede-ma inaltimea nu mai e de niciun folos in momentul in care ai oase slabe. Cat despre a doua intrebare, fetele pot creste in medie pana la 18-20 de ani dar asta depinde de organismul fiecareia. Analizeaza-ti un pic parintii si bunicii si o sa iti dai seama cat o sa cresti. Daca ai parintii inalti probabil si tu o sa fii destul de inalta. Nu te impacienta totusi. Eu am aceeasi inaltime ca si tine si am 16 ani deci tu clar o sa mai cresti. Sper ca te-am ajutat. Mult succes.