| Arrrrrrrrrrina a întrebat:

Bună TPU, vă rog mult să mă ajutați! Simt dureri insuportabile în zone uterului și ovare. De la început erau doar dureri în timpul relațiilor sexuale, apoi au apărut dureri la ovarul stîng, după la ovarul drept, și acum uterul sau nu mai înțeleg ce crying(. Am fost la ginecolog, am dat analize și a spus că am ovare sănatoase, nu am nimic și totul e bine, dar durerile ramân sad. Nu știu ce să mai fac, dacă ma puteți ajuta vă mulțumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Pfff e ciudat ca nu ti-a gasit nimic. Pot fi multe probleme acolo, de la anexita (raceala la ovare), chisturi ovariene, care sunt comune la fetele tinere, pana la ceva mai grav la uter sau col uterin. Eu zic sa mai mergi la alt medic, daca iti permiti la o clinica privata, pentru ca nu poti lua tratament pana nu ai diagnostic, si diagnosticul se poate da doar de catre un medic specialist pe baza unor analize si clar nu poti sta cu durerile astea, mai ales ca de la problema simplu de tratat de exemplu anexita, fara tratament se poate ajunge la probleme serioase de genul infertilitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce analize/investigaţii ai făcut la recomandarea ginecologului...

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

De asemenea, având în vedere şi durerile de ovare, cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian!

N-ai precizat nici dacă ai probleme menstruale ( întârzieri, etc. )...

Cel mai indicat ar fi să mergi ( IAR ) la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!
Eventual, consultă ALT ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| PsychologistT a răspuns:

Ar trebui sa fie o raceala sau un chist, ciudat ca a zis ca esti in regula.

| paulacarry a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un ginecolog mai de incredere, ar putea fi multe probleme, durerile au si ele o cauza. Bafta!

| Burnnin a răspuns:

Probabil ai racit, consulta un alt ginecolog, probabil primul nu a observat nimic, cere o analiza mai amanuntita/ detaliata.