| MariaMaia879 a întrebat:

Buna, tuturor! Am facut o candidoza dupa primul contact sexual, citisem pe net ca poate fi o cauza a aparitiei candidozei. Cu tratament am reusit sa scap de ea, dupa cum am spus m-am documentat si nu e o afectiune foarte grava, deci nu m-am panicat. Problema este ca am refacut aceasta candidoza la nici o luna distanta. Poate fi tot din cauza unui alt contact sexual sau este o problema la mine. Am programata o vizita la ginecolog, dar sunt in perioada menstruatiei si nu stiu daca voi putea face controlul. Cand am facut programarea nu stiam ca-mi va veni menstruatia deoarece am avut si niste dereglari hormonale, cel mai probabil din cauza tratamentului cu ovule pentru candida. A mai fost cineva in situatia asta, daca da, ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Mie mi-a trecut in 2 zile fara nici-un tratament si de atunci n-am mai avut, ma rog, n-am mai simtit nici-un simptom ca de avut sigur am mai avut, asta se intampla cam de fiecare data cand schimbi partenerul.

| Dandinelle a răspuns:

Poti merge pentru acest consult la doctor si daca esti in perioada fericita. Cum au scris si altii, se reactiveaza nu doar 100% din contacte sexuale neprotejate ci si din cauza diferitelor pastilute, alimente, igiena, lenjerie intima etc. Vorbeste cu medicul sa-ti dea ceva sa scapi si scoate cat mai multe informatii de la el/ea in legatura cu candidoza. Ne-tratata de fiecare data cand apare poate duce la lucruri mai nasoale. Daca stii ca si partenerul sufera putin din cauza asta spune-i medicului, iti va da reteta si pentru el.

| Noname2128 a răspuns:

Bună draga! Pe timpul tratamentului dacă nu ai avut contact sexual cu partenerul este cel mai bine. Sa previi apariția candidozei tine de mai mulți factori cum ar fi dieta. Mare grija la ce mănânci, nu foarte mulți carbohidrați. Igiena personala și ea foarte importanta în acest rol : înainte și după actul sexual și uscarea foarte bine a zonei intime după spălare. Evitarea sapunurilor parfumate sau a spumantelor de baie, doar folosirea unui săpun cu ph foarte scăzut și de preferat special pentru zona intima. Purtarea lenjeriei foarte strâmte sau din materiale sintetice trebuie evitata, recomandat cele din bumbac care lasă pielea sa respire și absorb umezeala. În concluzie trebuie sa ai o igiena intima cât mai stricta pentru evitarea apariției candidozei. Eu odată la săptămâna folosesc irigatorul pentru spalaturi vaginala având în compoziție apa caldă și o lingura de bicarbonat de sodiu. Sper să-ți fie de folos. O zi frumoasă.

| AnnaAnna27 a răspuns:

Dezechilibrul de la nivelul florei bacteriene, folosirea antibioticelor, dezechilibrele hormonale. Acestea sunt cateva dintre motivele de la care apare candidoza