| franka2028 a întrebat:

Bună! Vă rog sa nu radeti de mine,dar chiar am o problema. Am dintii foarte cariati, cu gauri si de vreo 2 saptamani ma doare foarte tare abia imi trece cu nurofen. Problema e ca nu am o situatie financiara buna,nu stiu ce sa fac! Mi e si rusine sa nu râda doctorita de mine daca m as putea duce si mi e extrem de frica de durere, am fobie de dentist de cand eram mica. Vreau un sfat????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul e sa mergi la dentist pana cand nu este prea tarziu.Greu de crezut cum fobia e mai puternica decat durerea chinuitoare de masea. Daca nu doare asa tare, inseamna ca nu ai ajuns in ultimul stadiu in care te doare de mori si nu mai poti trai zilnic, nu mai poti dormi de durere, nu mai poti face nimic.In locul tau as avea mare grija, ca nu mai este mult nici pana acolo?

Crede-ma ca dentistul are menirea de a te ajuta, in niciun caz de a rade de tine. Daca era asa nu mai existau spitale stiind cate sute de cazuri vad acesti oameni, toti medicii, zilnic. Fara pacienti nu ar exista nici personal medical, ar muri oamenii de foame.Repet, nimeni nu rade, nu esti nici prima si nici ultima persoana in aceeasi situatie, iar atitudinea profesionala inseamna sa ajuti omul si atat.Nu cumva ai vazut prea mult filme horror cu motivul torturii si te-ai speriat inutil? Pentru mine sa raman fara dinti ar fi mai horror decat niste proceduri pentru a rezolva problemele actuale sau pentru controlul anual, de rutina.Si asta ti-o spune cineva care a mers destul de des la dentist, cu ani in urma.Femeia aia e super de treaba cu mine, imi explica ce si cum, ma intreaba daca doresc sa puna muzica, sa ma relaxez etc. Sper sa dai si tu peste cineva la fel de profi si vei trece peste fobia de dentisti, fara indoiala.Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Dentistul a văzut cazuri și mai horror decât al tău, te asigur!
Mergi și rezolva problema până nu e prea târziu, până nu ramai fara dinți

| ReddY25 a răspuns:

Ești fumătoare?

| adryang78 a răspuns:

Pentru durere, până una-alta, poți lua de la farmacie Aulin pliculețe sau pastile. Plicurile își fac efectul mai repede.
Dar combate doar durerea, nu și problemele. Nu râde nimeni de tine, ia-ți inima-n dinți și mergi la stomatolog. Nu-ți fie teamă de durere, un pic de spray cu lidocaină și nu simți nimic.
Sănătate multă!

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Nu ai de ce să îți fie rușine. Te poate rezolva d-na doctor dar te costă scump dacă ai multe carii.