| Ryx a întrebat:

Vinerea trecuta am avut o extractie de masea (a doua masea stanga sus). Acum am o gaura in gingie,se acoperise dar din neglijenta am mestecat mancare si pe partea aceea, si tot puneam limba, acum vad ca s-a facut iar gaura.Ce o sa se intample? Voi ramane cu gaura in gingie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa mergi la dentist pentru ca acolo trebuia sa ti se formeze cheag de sange. Acum dentistul trebuie sa-ti mai faca o interventie acolo din cate retin eu, pentru a se putea forma intr-un final cheagul ala de sange daca tu respecti intocmai ceea ce iti spune el. Dupa ce ti se face cheag, iti creste os, acesta e procesul de vindecare. Abia in cateva saptamani/luni o sa fie acolo vindecat. Apropo, sa te gandesti serios si la un implant de masea in locul celei scoase, pentru ca unii dentisti recomanda ca implantul sa aiba loc imediat dupa ce molarul cu probleme este scos. Daca nu, iti faci implant cand vrei, oricum se poate si asa. FUNDA? Raspunsul cel mai complet.

| Lawliet14 a răspuns:

Apropo, unii dentisti te cos acolo imediat dupa interventie iar la o saptamana iti sunt scoase firele. Dar si atunci trebuie sa respecti indicatiile, adica sa nu mananci pe partea aia.

| AlexRv a răspuns:

Bună Ryx!

Nu, nu trebuie sa rămâi cu gaură în gingie!

Dentistul, ar fi trebuit să îți pună 2/3 coapse de la început. Dacă vezi ca este cât de cât mare gaura, îți recomand să mergi la dentist deoarece aceasta se poate infecta. Ai grijă, infecțiile la dinți se pot complica mult.

O seară faină!

| Cotoroianu_Mario_1992 a răspuns:

Du-te la dentist si apoi ai grija sa nu mai mesteci acolo. Funda?